İslam Hukukunda kefalet
The Concept 'Bail' accarding to Islamic law
- Tez No: 42644
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKKI AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İSLAM HUKUKU'NDA KEFALET Halis DEMİR Danışman: Yrd.Doç.Dr. Hakkı AYDIN 1995 SAYFA: 88 Jüri: Yrd.Doç.Dr. Hakkı AYDIN islam Hukukuna göre kefalet, teminat gayesi taşıyan, kefil açısından bağlayıcı bir akittir. Kefalet akdinin meşruiyeti Kur'an, Sünnet, îcmâ ve Örfe dayanmaktadır. Aslî kaynaklarda kefaletle ilgili genel prensiplerin vaz edilmiş olması sonucu, örfün kefalet akdine tesir sahası genişlemiştir. Kefalet husûsi bir akit olması sebebiyle, kefil, asil. alacaklı ve kefaletin konuyula ilgili çeşitli şartlar vardır. Ayrıca Fıkhı mezhepler arasında farklılıklar da vardır. Kefalet akdi toplumda fertler arasında ahlâkî, hukukî ve içtimaî açılardan dayanışmayı sağlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis The Concept“BAİL”ACCORDING TO İSLAMİC LAW Halis DEMİR Supervisor: Asist.Prof.Dr. Hakkı AYDIN 1995, Page: 88 Jury: Asist. Prof.Dr. Hakkı AYDIN According to Islamic law, bail is a contract which has a guaranty aim and obligation for bailsman. In Islamic law, legality of bail contracting is depending on the Qur'an, the tradition, Islamic consensus and custom. Custom's effect field is wide. Because, m esential sources, only general aeon principles abot bail have been laid down. There are various contition, about bail, bailsman and eveditor. Because bail contracting is a special contract. In these matters, then ara a lot of diffirent, between schools. Bail has some varictiy Bail contracting provaid legal, social and ethical solidarity between rndivuduals, in society