İslam hukukunda kefalet ve katılım bankacılığı uygulamaları
Bail in Islamic law and participation banking practices
- Tez No: 635638
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENSARİ YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Din, Banking, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Finans ve Katılım Bankacılığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kefalet İslam hukuku'nda“Muamelat”genel başlığının altında yer almakla beraber İslam hukuku ve Borçlar hukuku içinde önemli yere sahiptir. Hukukçulardan bazıları İslam hukuku'nu sadece ibadetleri düzenleyen mefhumlar olarak görür iken, bazıları da ahiretle ilgili işleri düzenleyen kaideler gözüyle görmektedirler. Oysa İslam dini ortaya çıkardığı hukuk kuralları ile beşeri hayat olan bu dünya hayatının münasebetlerini de tazmin etmektedir. Aslında her alanda İslam'a uygun yaşamak beşeri ve ebedi hayat için yeterli olacaktır. Ticari hayatımızda teminat akitleri kullanılmakta ve her geçen gün artmaktadır. Teminat akitleri arasında yer alan kefaletin özel bir önemi bulunmaktadır. İslam hukukunda akd-i tedamün ismi verilen teminat sözleşmeleri kefalet, rehin ve bey'-i vefa olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Biz tezimizde kefalet akdini ele aldık. Tezin amacı, kefaletin ticarette kullanılan akit olması nedeniyle, İslam hukukunda kefaletin yerini ve önemini, modern hukuk ve mezhep görüşleri açısından nasıl değerlendirildiğini, günümüzde İslami bankacılık yapan katılım bankalarının kefalet ile kullandırdıkları kredileri, katılım bankaları açısından kefaletin önemi ve faydalarını incelenmeye çalıştık. Kefaletin meşruluğunun nasıl gerçekleştiği ve hangi delillere dayandığı tespit edilmeye çalışılmış, asli hükümlerde kefaletin çerçevesi ve sınırları çizilmiştir. Mezheplerde kefalet akdi incelenmiş kefalet akdinin sahih olduğunu sonucuna ulaşılmıştır. Kefaletin İslami açıdan uygun bir akit olması ile İslam bankacılığında da önemli bir yere sahip olması, insanların birbirine güven duymayı ögretmesi ve kredi kullandırımları ile ekonomiyi canladırıcı etkisinin olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Surety is under the general title of“Transaction”in Islamic Law, but it has an important place in Islamic law and Law of Obligations. While some of the jurists see Islamic law only as concepts that organize prayers, others see it as the bases that regulate the hereafter. Whereas, Islam also compensates for the relations of this world life, which is a human life, with the rules of law it creates. In fact, living in accordance with Islam in every field will be sufficient for human and eternal life. In our commercial life, collateral contracts are used and are increasing day by day. Surety, which is one of the guarantee contracts, has a special importance. Collateral contracts named as akd-i tedam in Islamic law are divided into three as bail, pledge and loyalty. In our thesis, we have discussed bail contracts. Since the aim of the thesis is to be the contract used in trade, we tried to examine the place and importance of the bail in Islamic law, how it is evaluated in terms of modern law and sectarian views, the credits and the benefits and benefits of the bail of participation banks engaged in Islamic banking today. It was tried to determine how the bail's legitimacy took place and which evidence it was based on, and the frame and borders of the bail were drawn in the essential provisions. Bail contracts were examined in sects and it was concluded that bail contracts were authentic. It has been revealed that bail has an important place in Islamic banking with the fact that it is a suitable contract in terms of Islam, it teaches people to trust each other, and it has a stimulating effect on the economy with the use of credit.