İlkokul birinci sınıf öğrencilerinin okuma becerileri ile görsel algı düzeylerinin incelenmesi
The analysis of reading skills and visual perception abilities of first grade students
- Tez No: 426449
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL MEMİŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmada, ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin okuma becerileri ve görsel algı düzeyleri çeşitli değişkenler açısından incelenmiştir. Tarama modeline göre tasarlanan çalışmanın örneklemini, Zonguldak iline bağlı Kozlu ilçe merkezinde, 2013-2014 eğitim-öğretim yılında üç devlet okulunda öğrenim gören 168 birinci sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Öğrencilerin okuma düzeyleri ve okuma becerileri“Yanlış Analizi Envanteri”, görsel algı düzeyleri ise“Gelişimsel Görsel Algı Testi-2”(Developmental Test of Visual Perception-2) ile belirlenmiştir. Veriler SPSS 22.0 programına uygun şekilde kodlanmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin çoğunluğunun endişe düzeyinde olduğu görülürken, otuz dört öğrencinin öğretim düzeyinde olduğu, serbest okuma düzeyinde öğrenci olmadığı tespit edilmiştir. Okuma düzeylerinde cinsiyete, anne ve baba eğitim durumuna göre anlamlı farklılık bulunurken, okul öncesi eğitim alma durumuna göre anlamlı farklılık yoktur. Okul öncesi eğitim alan öğrencilerin okuma hızı ve okuduğunu anlama puanları, okul öncesi eğitim almayanlardan daha yüksektir, ayrıca okul öncesi eğitim alan öğrenciler sesli okumada da, bu eğitimi almayan öğrencilere göre daha az hata yapmışlardır. Anne ve baba eğitim düzeyi yükseldikçe öğrencilerin okuma hızı ve okuduğunu anlama puanları artmış, okuma hatası puanları azalmıştır. Öğrencilerin görsel algı düzeylerinin ortalama üstü seviyede olduğu belirlenmiştir. Cinsiyet ve okul öncesi eğitim alma, baba eğitim durumlarıyla görsel algı arasında anlamlı farklılık bulunmazken, anne eğitim durumu açısından anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Öğrencilerin görsel algı düzeyleri ile okuma düzeyleri arasında anlamlı farklılık vardır. Öğrencilerin görsel algı düzeyleri arttıkça okuma hızı, okuduğunu anlama puanları artarken, okuma hatası puanları azalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, reading abilities of first grade students have been evaluated in terms of various variables (gender, whether they attended to preschool or not and the educational background of their parents) identifying their reading skills and visual perception levels. In addition, the relationship between reading abilities as well as their reading skills and the visual perception levels has been identified 168 first grade students studying at Public Primary School during 2013-2014 Education Year have constituted the sample of this study designed according to the survey model in Kozlu, Zonguldak. The students' reading achievement and reading skills have been determined by“Mistake/Error Analysis Inventory”and their visual perception levels have been determined by“Developmental Test of Visual Perception-2”. The datas have been properly coded for SPSS 22.0. As a result of this study, the majority of student has been identified at the level of anxiety while the rest has been at the instructional level, it is also seen that there is no student at an independent level. In relation with their reading abilities, there has been a significant difference in terms of gender and educational background of their parents, while there hasn't been any significant difference depending on preschool education. It has been also determined that when their parents have higher educational level, students get better points from the reading rate and reading comprehension and so their reading mistake points decrease. Their visual perception abilities are higher than the average. It has been seen that there is a meaningful difference between the levels of visual perception and students' readings.