Acil servise başvuran KOAH atak hastalarında laboratuvar parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of laboratory parameters in emergency department patients with COPD exacerbations
  1. Tez No: 426486
  2. Yazar: TUFAN ALATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: KOAH geri dönüşü tamamen olmayan havayolu kısıtlılığı ile karekterize bir durumdur.En sık acil servise başvuru şikayeti nefes darlığıdır. Nefes darlığı bir çok hastalığın semptomu olabilir. Özellikle bu durumların en önemli olanı pulmoner tromboembolidir. KOAH ve PTE birlikte bulunabilmekte ve PTE, KOAH tarafından maskelenebilmektedir. D-dimer yükselten nedenler arasında KOAH gösterilmemesine karşın, kısıtlı sayıdaki yeni çalışmalar KOAH hastalarında d-dimer yükseldiğini belirtmektedir. ''KOAH alevlenmesi" tanılı hastaların başta d-dimer olmak üzere anormal seyreden diğer labaratuvar değerlerinin belirlenmesi ve böylece klinisyenlere hasta yönetiminde yol gösterici olabilmeyi hedefledik. Materyal – Metod: Bu çalışma prospektif olarak dizayn edildi. 18 yaşından büyük, DM, KKY, malignite gibi ek hastalığı bulunmayan , gebeliği olmayan, GKS > 10 olan KOAH atak ile AS'e başvuran 50 hasta ve 52 kontrol grubu alındı. Tüm hastaların detaylı fizik muayenesi yapıldı. Ek hastalıkları, EKG, EKO, AKG,SFT, Kan tetkikleri (cbc,troponin t, crp,d-dimer, fibrinojen) kaydedildi. Gerek görülen DVT ve PTE 'den şüphelenilen hastalardan Doopler USG, Pulmoner BTA, V/P Sintigrafisi tetkikleri yapıldı. Bulgular: KOAH hastalarının %66'sı erkekdir. En sık eşlik eden ek hastalık 7 kişide (%14) saptanan hipertansiyon oldu (p0,05). Hasta grubunda en sık %41,8 ile normal EKG saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of the study: COPD is characterized by a condition that is completely irreversible airway limitation. Dyspnea is the most common emergency presentation. Dyspnea may be a symptom of many diseases. Especially in this case the most important disease is pulmonary thromboembolism. COPD and PE can be found in together and PE may be masked by COPD. Although the COPD not shown reason of d-dimer increase , recent studies indicate that patients with COPD elevated d-dimer. We aim taht the patients who diagnosed 'COPD exacerbation' , we studied primarily d-dimer and abnormal laboratory values for guiding clinicians in patient management. Material and method: This study is a prospective study. The study included 2 groups. Patient group is 50 people, who is COPD exacerbations; over 18 years or older without additional disease such as diabetes mellitus, congestive heart failure or malignancy, no pregnancy, GCS > 10 , control group included 52 people . Detailed physical examination was performed in all patients. Comorbidities, ECG, ECHO, ABG, RFT, blood tests (CBC, troponin T, CRP, D-dimer, fibrinogen) were recorded. Doppler Ultrasound, Pulmonary CTA, V / Q scintigraphy were done to suspected PE or DVT. Results: 66% of COPD patients were male. Most often comorbid diseases was detected hypertension 14% (7 people) (p 0,05). The most frequent in the patient group %41.8 with a normal ECG.