Kadınlarda yüksek topuklu ayakkabı kullanımının kas iskelet sistemi üzerine etkilerinin araştırılması
A research on the effects of wearing high heeled shoes on the musculoskeletal system for females
  1. Tez No: 426511
  2. Yazar: SEMA ÖZANDAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HİLMİ YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Çalışmamızın amacı, yüksek topuklu ayakkabı kullanımının alt ekstremite kas iskelet sistemini nasıl etkilediğini objektif ölçümlerle belirlemek ve alt ekstremiteye ait problemlerin teşhis ve tedavisinde rehberlik etmek veya bu problemlerin ortaya çıkmasının önlenmesine yardımcı olmaktır. Bu çalışmada yüksek topuklu ayakkabı kullanan kadınlarda alt ekstremite antropometrik ölçümler arasında somatometrik ilişkiler araştırılmıştır. Çalışmamıza 18-45 yaş arası 136 kadın dahil edilmiştir. İlk grubumuz günde en az 5 saat, haftada en az 3 gün ve en az 1 yıldır 5 cm ve üzeri yüksek topuklu ayakkabı kullanan 66 kadından oluşmuştur. İkinci grubumuz ise en az 1 yıldır 5 cm'den az topuk yüksekliğine sahip ayakkabı kullanan 70 kadından oluşmuştur. Demografik özellikler (yaş, vücut ağırlığı, boy uzunluğu, vücut kitle indeksi-VKİ), antropometrik ölçümler, ayak izi analizi, esneklik testleri, eklem hareket açıklığı (EHA) ölçümü, kas kuvveti, tork ve dayanıklılık test ölçümleri objektif metotlar kullanılarak değerlendirilmiştir. Antropometrik ölçümler antropometrik veri seti kullanılarak alınırken ayak izi analizi Chippaux Smirax Arch İndeksi (CSAI) ve Staheli Ark İndeksi (SAİ) kullanılarak belirlenmiştir. Nicholas Manual Muscle Test aleti (NMMT) alt ekstremite kaslarının kas kuvveti, tork ve dayanıklılık ölçümlerini değerlendirmek için kullanılmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS 21.00 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of current study is to determine with objective measurements, how the use of high heeled shoes effect lower extremity musculoskeletal system in females and it is aimed to guide about diagnosis and treatment of lower extremity problems or to help to prevent the occurrence of these problems. Moreover, in this study, somatometric relations in between lower extremity anthropometric measurements in females wearing high heeled shoes are investigated. The study is carried out with 136 females aged between 18-45 years. Our first group consists of 66 females wearing 5 cm and more high heeled shoes, during at least 5 hours a day, three days a week and at least one year. The second group consists of 70 females wearing shoes having heel height less than 5cm at least one year. Demographic data (i.e: years, height, weight, body mass index-BMI), anthropometric measurements, foot print analysis, muscle flexibility test, Range of Motion (ROM), muscle force, torque and strength are assessed by using objective methods. While anthropometric measurements are taken using an anthropometric set, foot print analysis are determined with Chippaux Smirax Arch Index (CSAI) and Staheli Arch Index (SAI). Nicholas manual muscle tester (NMMT) are used to evaluate lower extremity muscle force, torque and strength. SPSS 21.0 software are used for statistical analysis.