Forsus apareyi uygulanmış sınıf II kapanış bozukluğuna sahip hastalardaki iskeletsel değişikliklerin üç boyutlu değerlendirilmesi: KHBT çalışması
Three-dimensional evaluation of skeletal changes in patients with class II malocclusion treated with forsus appliance: CBCT study
  1. Tez No: 426512
  2. Yazar: ONUR GÜRKAYNAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORUÇ YENER ÇAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Forsus apareyi (Forsus Fatigue Resistant Device, 3M Unitek) uygulanan Sınıf II kapanış bozukluğuna sahip hastalarda meydana gelen iskeletsel değişimlerin Konik Hüzmeli Bilgisayarlı Tomografi (KHBT) görüntüleri kullanılarak üç boyutlu olarak incelenmesidir. Geriye dönük olarak planlanan bu çalışma, kliniğimize tedavi amacıyla başvuran ve sabit fonksiyonel aparey endikasyonu olup başka bir çalışma amacıyla Çukurova Universitesi Diş Hekimliği Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalında Forsus apareyi uygulanmadan önce ve çıkarıldıktan sonra çekilmiş KHBT görüntüleri bulunan 35 hasta üzerinden yürütülmüştür. Hastaların büyüme ve gelişim potansiyeli farklılıklarından dolayı peak pübertal dönem olarak 13-14 ve geç pübertal dönem olarak 15-17 yaşları arası iki alt grup oluşturulmuştur. Hastaların seçiminde iskeletsel Sınıf II dişsel Sınıf II Bölüm 1 kapanış bozukluğuna sahip olmasına, KHBT çekimi sırasında bireylerin 13-17 yaş aralığında olmasına, tüm daimi dişlerinin sürmüş, herhangi bir alt çene deviasyonu, sistemik problemi ve temporomandibular eklem problemi olmamasına, ANB açısının 4 dereceden ve overjet miktarının 5 mm'den büyük olmasına dikkat edilmiştir. Forsus apareyi uygulanmadan önce ve çıkarıldıktan sonra alınan KHBT görüntüleri incelendiğinde, Forsus apareyinin peak pübertal dönemdeki hastalarda daha fazla olmak üzere alt çene üzerinde uyarıcı etkisi olduğu görülmüştür. Üst çene üzerinde sagital yönde iskeletsel etki gözlemlenmemiştir. Dik yön oranlarında her iki grup için de değişiklik görülmemiştir. Her iki grup için de üst kesici dişlerin dikleştiği, alt kesici dişlerin devrildiği görülmüş, geç pübertal dönemdeki hastalarda bu durumun daha şiddetli olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, Forsus apareyinin Sınıf II kapanış bozukluğuna sahip bireylerde olumlu yönde iskeletsel etkisinin bulunduğu ancak geç pübertal dönemdeki bireylerde bu iskeletsel etkinin sınırlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the skeletal changes in patients with Class II malocclusion treated with Forsus (Forsus Fatigue Resistant Device, 3M Unitek) appliance by using three-dimensional images of cone-beam computed tomography (CBCT). The study consisted of patients who applied to Çukurova University, Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics and treated with a fixed functional appliance. The study sample consisted of 35 subjects which has 3D images of computed tomography before placement and after removal of Forsus appliance. The subjects were divided into two groups based on their different growth pattern: The age of 13-14 is peak phase of pubertal growth (Peak pubertal group) and the age between 15-17 is late phase of pubertal growth (late pubertal group). The patient selection criteria were as follows: Skeletal Class II dental Class II Division 1 malocclusion, patients with the age between 13-17 during the CBCT imaging, no missing permanent teeth, no mandibular deviation, no temporomandibular joint problems, no systemic diseases, ANB angle greater than 4° and overjet greater than 5 mm. It can be seen that the Forsus appliance has an stimuli effect on mandibula in both groups; but more in peak pubertal group based on the 3D images which were taken before placement and after removal of the appliance. There were no sagittal skeletal effect on maxilla. There were no vertical changes for two groups. Both maxillary incisors were retruded and mandibular incisors were protruded in two groups. The changes were more intensive in late pubertal group. The results revealed that, in patients with Class II malocclusion, Forsus appliance has an positive skeletal effect but in late pubertal group, this skeletal effect was limited.