Acil serviste ölüm haberi verme sırasında hasta yakınlarının tepkilerini etkileyen faktörlerin saptanması
Evaluating the factors that affect the reaction of patient's relatives while giving the death new in emergency department
  1. Tez No: 426521
  2. Yazar: TUFAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHÇET AL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, İlk ve Acil Yardım, Forensic Medicine, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada kontrol gruplar oluşturularak acil serviste kötü haber verme sırasında hasta yakınlarının tepkilerini etkileyen faktörler değerlendirilmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma Mayıs 2014 ve Şubat 2015 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı tarafından yürütülmüştür. Kötü haber karşısında hasta yakınlarının tepkilerini değerlendirmek için Gaziantep Üniversitesi Hastanesi acil servisinde vefat eden hastalar ve yakınları grup 1; Gaziantep Dr. Ersin Arslan ve Şehitkamil Devlet Hastanesi acil servislerinde vefat eden hastalar ve yakınları grup 2 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The factors that affect the reaction of patient's relatives while giving the death new in emergency department was evaluated in present study by using control groups. MATERIAL AND METHOD: The study was constructed by Emergency Department of Medicine School, Gaziantep University between May 2014 and February 2015. To evaluate the factors that affect the reaction of patient's relatives while giving the death, patients died and their relatives in ED of Gaziantep University was detected as group 1, and patients died and their relatives in Dr. Ersin Arslan and Şehitkamil State Hospitals were detected as group 2.