Fakik ve psödofakik olgularda pars plana vitrektomi sonrası silikon tamponat uygulamasının ön segment parametrelerine etkisi
The effect of anterior segment parametes in silicone oil injected phakic and pseudophakic patients after pars plana vitrectomy
- Tez No: 426539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN SAYGILI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, pars plana vitrektomi (PPV) sonrası silikon tamponat uygulanan fakik ve psodofakik olgularda ön segment parametrelerindeki değişimlerin incelenmesi, bu değişimlerin PPV sırasında fakik olup kombine fakovitrektomi ve silikon tamponat uygulanan olgularla, PPV sırasında psodofakik olup sadece vitrektomi ve silikon tamponat uygulanan olguların karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem:Gaziantep Üniversitesi Göz Kliniği'nde pars plana vitrektomi uygulanan 50 olgunun 50 gözü çalışmaya dahil edildi. Olgular PPV sırasında fakik olup kombine fakovitrektomi ve silikon tamponat uygulanan olgularla, PPV sırasında psodofakik olup sadece vitrektomi ve silikon tamponat uygulanan olgular olarak iki gruba ayrıldı. Ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası SiriusR (CSOTM, İtalya) topografi cihazıile elde edilen ön kamara hacmi (ÖKH), ön kamara derinliği (ÖKD), merkezi kornea kalınlığı (MKK), ön kamara açısı (ÖKA) parametreleri değerlendirildi. Bulgular: Her iki grupta da 25 hasta mevcuttu. Grup 1'de ÖKH, ÖKD ve ÖKA değerlerinde ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası anlamlı artış saptanırken (p0,05). Grup 1 ve Grup 2'nin 1. hafta ve 1. aydaki ön kamara paremetrelerindeki değişim oranları arasında anlamlı fark izlenmedi. Her iki grupta da postoperatif 1. haftada MKK artışı ve 1.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to evaluate anterior segment changes after pars plana vitrectomy and silicone oil injected, to compare these changes with silikone oil filled phakic and pseudophakic eyes. Material and Method:50 eyes of 50 patients who underwent pars plana vitrectomy by one surgeon in Gaziantep University Hospital Eye Clinic were evaluated preoperatively, first week and first month after surgery. The patients were divided into two groups, eyes with silicone injection after combined cataract and vitrectomy and eyes who are previosly pseudophakic with silicone injection after only vitrectomy.Preop and postop anterior chamber volume (ACV), anterior chamber depth (ACD), anterior chamber angle (ACA) and central corneal thickness (CCT) obtained with SiriusR (CSOTM, Italy) were compared. Results:Each group consisted of 25 patients.In group 1 significant difference was detected among preop and postop changes in ACV, ACD and ACA values (p0,05). İn each group no significant difference was detected among postop 1 week and 1 month rate of changes in anterior segment parameters.