Erişkin hastaların eklem içi humerus alt uç kırıklarında transolekranon yaklaşım sonrası olekranon tespit yöntemlerinin karşılaştırılması
The comparision of orecranon fixationmethods after transolecranon approach in adult patients with distalintra articular humeral fractures
  1. Tez No: 426538
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ÖÇALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜNHAN KARAKURUM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmada humerus alt uç eklemi ilgilendiren parçalı kırıklı hastalara transolekranon yaklaşımı sonrası uyguladığımız olekranon fiksasyon tekniklerinin fonksiyonel sonuçlarını ve sonuçlara etki eden faktörleri değerlendirdik Hastalar ve Yöntem: Ocak 2010 –Mart 2015 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Kliniği'nde AO/ASIF sınıflandırmasına göre tip C erişkin humerus alt uç kırığı tanısıyla gelip olekranon osteotomi yaklaşımı uygulanan 43 hastadan en az 6 ay kontrol ve takip yapılan 36 hastanın 37 dirseği çalışmaya dahil edildi. Bu hastalar olekranon fiksasyon yöntemlerinden gergi bandı tekniği ile tespit, olekranon plağı ile tespit ve vida ile tespit edilen hastalar arasında fonksiyonel sonuçlar avantaj ve dezavantaj, birbirine karşı üstünlükleri açısından değerlendirildi. Bulgular: Gergiband ve K teli ile fiksasyon yapılan 22 hastanın 4'üne (%18), olekranon plağı ile fiksasyon yapılan 4 hastanın 3'üne (%75), kanselloz vida ile fiksasyon yapılan 11 hastanın 2'sine (%18) cerrahiden ortalama 4-9 ay sonrasında implant çıkarımı yapıldı. Gergiband ve K teli ile yaptığımız fiksasyon yöntemi plak ile yaptığımız fiksasyon yöntemi ile karşılaştırılınca 2.6 kat daha az implant çıkarmaya ihtiyaç duyuldu ve istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptandı (p=0.042). Gergi bandı kullanılmadan kanselloz vida ile fiksasyon uygulanan bir olguda (%2.7) olekranon osteotomisinde kaynamama görüldü. Sonuç: Olekranon fiksasyon yöntemlerinden prensiplerine uyulan K teli ile gergi bandı yönteminin ve kanselloz vida ile uygulanan fiksasyonun diğer tekniklere nazaran daha az cilt problemlerine yol açtığı sonucuna varıldı. Olekranon fiksasyonunda gergi bandıyla stabilitesi arttırılmış her iki yöntem de tercih edilebilir. Olekranon fiksasyon yöntemleri arasında kaynama problemleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study we have evaluated the functional results of olecranon fixation techniques which we have applied after transolecranon approach on the patients who have comminuted distal intraarticular humeral fractures and the factors affecting the results. Patients and Method: Between January 2010 – March 2015, 37 elbows of 36 patients of 43 were included to the study who had transolecranon approach for distal intraarticular humeral fractures (Type C according to AO/ASIF classification), and followed at least 6 months postoperative period in department of Orthopedics and Traumatology Clinic of University of Gaziantep. It was aimed to evaluate in terms of superiorities to each other and the advantages and disadvantages over the functional results of the patients who were fixed with tension band, which is one of olecranon fixation methods and the patients who were fixed with olecranon plate and those who were fixed with screws. Findings: İmplant removal procedure applied to 4 of 22 patients who had tension band with K wire technique, 3 of 4 patients who had olecranon plate technique, 2 of 11 patients who had cancellous screw fixation technique in 4 – 9 months after initial surgery. We found that 2.6 times less implant removal were needed in tension band and K Wire fixation group than plate fixation group. It was significant different statistically (p=0.042). We found one nonunion in patient fixed by cancellous screw without tension band technique (2.7%). Results: It was concluded that tension band technique with K Wire or cancellous screws leads to less skin problems than the other techniques if applied in principles. Both of the methods can be preferred with tension band technique for improving stability. We did not find significant difference statistically between olecranon fixation methods.