Tip 2 diyabetlilerde ortalama trombosit hacmi (MPV), kırmzı hücre dağılım genişliği (RDW) ve nötrofil/lenfosit oranı (NLO) ile mikrovasküler komplikasyonlar arasındaki ilişki
The relationship between microvascular complications in type 2 diabetes with mean platelet volume (MPV), red blood cell distribution width (RDW), neutrophile lymphocyte ratio (NLR)
- Tez No: 426549
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ÖZKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
GİRİŞ: Diyabetes Mellitus (DM) vücuttaki insülin salgısının eksikliği ve/veya direnci ile oluşan kan şeker düzeyinde yükseklik ile ortaya çıkan, multiorgan tutulumu gözlenen ve mikro/makro komplikasyonlar ile karakterize kompleks bir sendromdur. Hastalığın tedavi ve komplikasyonlarının süreci gerek toplum gerekse birey için büyük bir maddi ve manevi sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. AMAÇ: Bizim bu çalısmamızdaki amacımız kan şeker düzeyinin kontrolü ile kırmızı hücre dağılım genişliği (RDW), trombosit sayısı, Notrofil/Lenfosit oranı (NLO), ortalama trombosit hacmi (MPV) arasındaki ilişkiyi belirlemek ve ek olarak diyabetik hastalarda ortaya çıkan mikrovasküler komplikasyon riskini önceden gösterebilecek birer belirteç olarak kullanılıp kullanılamayacağını göstermektir. Erken dönemde tanınıp önlem alınan komplikasyonlar sayesinde hastaların yaşam süresinde ve kalitesinde ciddi katkı sağlayacağını düşünmekteyiz. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 60 adet sağlıklı birey ile 60 adet diyabet tanısı almış hasta alındı. Retrospektif olarak dosya taraması yapıldı ve hemoglobin, MPV, RDW, glikolizillenmiş hemoglobin (HbA1c), nötrofil ve lenfosit sayıları, mikrovasküler komplikasyonlar (nöropati, retinopati, nefropati) gibi bilgileri toplandı. Diyabet tanısı almış hastalar da kendi içinde HbA1c düzeyine göre degerlendirildi. BULGULAR:sDiyabetik hastalarda mikrovasküler koplikasyon ile RDW, MPV NLO arasındaki ilşkiyi inceledigimiz bu çalışmada RDW, MPV ve NLO ile nefropati arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptandı (sırası ile p: 0.008, p: 0.014 ve p: 0.017). Retinopati ile RDW ve MPV arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunurken (sırası ile p: 0.036 ve p: 0.019) NLO da ise anlamlı fark saptanmadı (p: 0.129). Nöropati ile RDW ve NLO arasında ise istatiksel olarak anlamlı bulunurken (sırası ile p: 0.001 ve p: 0.045) MPV'de ise anlamlı fark saptanmadı (p: 0.157). SONUÇ: Bu çalışmamızda hastalardan genel olarak rutin kontrollerde bakılan hemogram gibi basit bir laboratuar testinin içinde bulunan RDW, MPV, NLO'nun diyabetik mikrovasküler komplikasyonlar arasında ilişkiyi göstermesi açısından maliyet-etkin parametreler olduğunu göstermiş olduk. RDW, MPV ve NLO'nun diyabet hastalarının takibinde ve mikrovasküler komplikasyon riskinin tahmin edilmesinde etkinliğinin değerlendirilmesi için daha büyük çaplı prosepektif çalışmalara ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Diabetes Mellitus (DM) is a complex syndrome caused by lack of insulin secretion and/or insulin resistance and emerges with high blood glucose levels, along with multiorgan involvement and characterized by micro/macro complications. Treatment process and complications of the disease are huge financial and moral problems for society as well as individuals. OBJECTIVE: Our aim in this study is to determine relationship between regulation of blood glucose leves with red cell distribution width (RDW), platelet count, neutrophil / lymphocyte ratio (NLR) and mean platelet volume (MPV), also to find these as useful markes that predict microvascular compliations or not. We think early precautions in colmpications will contribute patients survival and life quality. MATERIALS and METHODS: In this study, MPV, RDW, glycosylated hemoglobin (HbA1c), neutrophil and lymphocyte counts, microvascular complications (neuropathy, retinopathy and nepropathy) of 60 patiens diagnosed as diabetes and 60 healty individuals have been evaluated retrospectively. Patients with diabetes have been evaluated according to their HbA1c leves. RESULTS: In this study, we evaluate relationship between microvascular compliations with RDW, MPV, NLR. There was statistically significant difference between nephropaty with RDW, MPV, and NLR(respectively p: 0.008, p: 0.014 and p: 0.017). There was statistically significant difference between retinopathy with RDW and MPV (respectively p: 0.036 and p: 0.019), no statistically difference with NLR (p: 0.129). Within neuropathy, there was statistically significant difference between neuropathy with RDW and NLR (respectively p: 0.001 and p: 0.045), no relationship with MPV (p: 0.157). CONCLUSION: We evaluated relationship between microvascular complications with RDW, MPV, NLR; that we can simply determine by hemogram from patients admitted to hospital. These parameters are benefical and cost-efective markers that we established. However, it will be beneficial to examine whether RDW, MPV and NLR have a role or not in more clinical trials and with more DM patients while following them.