Tip 2 diyabetik hastalarda ortalama trombosit hacmi ile HbA1c arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Tip 2 diyabetik hastalarda ortalama trombosit hacmi ile HbA1c arasindaki ilişkinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 236333
  2. Yazar: SEVİM DİNDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN CİNEMRE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Trombogenez ve aterosklerozun esansiyel komponentleri olan potansiyel trombosit aktivite ve agregasyonu, tam kan sayımının bir parçası olan ortalama trombosit hacmi (OTH) ölçülerek güvenli bir şekilde tahmin edilebilir. OTH'nin Diyabetus Mellituslu (DM) hastalarda anlamlı derecede yüksek olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı Tip 2 Diyabetiklerde OTH, glisemik kontrol ve mikro- makrovaskuler komplikasyonlar arasındaki ilişkiyi incelemektir
Özet (Çeviri)
Trombosit activity and aggregation potential, which are essential components of thrombogenesis and atherosclerosis, can be conveniently estimated by measuring mean trombosit volume (OTH) as part of whole blood count. It has been shown that OTH was significantly higher in Diyabetes mellitus (DM); however, the effect of glycemic control on OTH has not been studied. The aim of this study was to investigate the relationship among OTH, glycemic control, and micro- and macrovascular complications in type 2 DM