Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesinden takipli kronik böbrek hastalığı, son dönem böbrek yetmezliği ve böbrek nakli olan çocuklarda yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of quality of life in patiens with chronic kidney disease, end-stage renal failure and kidney transplantation in Gaziantep University Faculty of Medicine
- Tez No: 426554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ÇÖL ARAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nefroloji kliniğinde kronik böbrek hastalığı ile takip edilen hastaların anksiyete, depresyon, benlik saygısı ve yaşam kalitesi ölçek puanlarının değerlendirilmesi; bu puanların hastaların bazı klinik özellikleri, laboratuvar değerleri, hastalık evresi ve uygulanan tedavi yöntemleri ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamıza 23'ü (%52.3) kız, 21'i (%47.7) erkek olmak üzere toplam 44 hasta ve ebeveyni katıldı. Hastalarımızın yaş ortalaması 12.52±2.85 (8-18) yıl olarak saptandı. Olguların kronik böbrek yetmezliği evrelerine bakıldığında 18'i (%40.9) evre 5, 14'ü (%31.8) evre 4 ve 12'si (%27.2) evre 3 ve altı olarak tespit edildi. Yaşam Kalitesi ölçek puanları ile anne-baba eğitim düzeyi, hastalık süresi, peritonit sıklığı, baş ağrısı varlığı ve boy-kilo değerleri arasında anlamlı farklılık gözlenmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate anxiety, depression, self-esteem and quality of life scores of patients followed as chronic kidney disease at Pediatric Nephrology Clinic in Gaziantep University Faculty of Medicine; and to compare these scores with clinical features, laboratory findings, disease stage and treatment methods of patients.A total of 44 patients and their parents are included in our study with 23 (52.3%) females and 21 ( 47.7%) males. The mean age of patients were 12.52±2.85 (8-18) years. When we evaluated at stages of chronic renal failure; 18 patients (40.9%) had stage 5, 14 patients (31.8%) had stage 4, 12 patients (27.2%) had stage 3 or under. There was no significant difference between quality of life scores and parental education levels, duration of disease, frequency of peritonitis, presence of headache, and height-weight values (p>0.05).