Uzman sistemler ve parametrik hipotez testleri üzerine bir uygulama
Expert systems and an application concerning with parametric hypothesis tests
- Tez No: 42661
- Danışmanlar: PROF.DR. SİBKAT KAÇTIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ UZMAN SİSTEMLER VE PARAMETRİK HİPOTEZ TESTLERİ ÜZERİNE BİR UYGULAMA Uğur YAVUZ Danışman : Prof. Dr. Sibkat KAÇTIO?LU 1995, Sayfa : 189 Jüri : Prof. Dr. Sibkat KAÇTIO?LU Çalışmada yapay zekâ kavramı kısaca tanıtıldıktan sonra, yapay zekânın bir alt dalı olan uzman sistemler hakkında bilgi verilmiştir. Uzman sistemlerin çeşitleri, bilgi saklama ve işleme teknikleri üzerinde durulmuş, uzman sistem bileşenleri tanıtılmış, daha sonra uzman sistem geliştirme araçları açıklanmıştır. Uygulama olarak Parametrik Hipotez Testleri seçilmiş, kullanıcıya verileri hakkında çeşitli sorular sorularak uygun test seçildikten sonra, değerlendirmenin yine sistem tarafından yapılması amaçlanmıştır. Sistemin geliştirilmesinde Micrsoft Visual Basic görsel uygulama geliştirme yazılımı ve Microsoft Access veritabanı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.d. Thesis EXPERT SYSTEMS AND AN APLICATION CONCERNING WITH PARAMETRIC HYPOTHESIS TESTS Uğur YAVUZ Supervisor: Prof. Dr. Sibkat KAÇTTO?LU 1995, Page : 189 Jury : Prof. Dr. Sibkat KAÇTIO?LU In the study, after the concept“artificial intelligence”was described shortly, knowledge about expert systems, which is a sub branch of artificial intelligence was presented. As an application parametric hypothesis tests were selected, and after the most convenient test was chosen by asking various questions to the users about their datas it was aimed to perform the evaluation again by the system. Microsoft Visual Basic visual application development software and Microsoft Access database management system have been used for the development of the system.