Ratlarda deneysel pankreatit modelinde curcuminin etkisi
Effects of curcumin on experimental pankreatitis in rats
- Tez No: 426638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada cerulein ve L-Arginin ile oluşturulan deneysel akut nekrotizan pankreatit (ANP) modelinde curcuminin pankreatitin sistemik etkileri ile pankreas dokusu üzerindeki etkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmada ağırlıkları 300-350 gram arasında değişen 48 Sprague-Dawley cinsi rat 4 gruba ayrıldı. Grup 1 (sham, n=8), Grup 2 (curcumin , n=8), Grup 3 (ANP, n=16), Grup 4 (ANP+curcumin, n=16). Pankreatit, ratlara subcutan yolla cerulein ve intraperitoneal yolla L-Arginin verilerek oluşturuldu. Tedavi grubuna pankreatit indüksiyonundan 48 saat sonra curcumin gavaj yoluyla uygulandı. 24 saat sonra sakrifiye edilen ratlardan arteryel kan gazı, interlökin-6 (IL-6) ve biyokimyasal parametreler için kan örnekleri alındı. Bronkoalveolar lavaj (BAL) uygulanarak laktat dehidrogenaz (LDH) için örnek temin edildi. Histopatolojik inceleme ve miyeloperoksidaz (MPO) ile malonildialdehit (MDA) aktivitesi ölçümü için akciğer ve pankreas dokuları alındı. Histopatolojik inceleme gruplardan habersiz bir patolog tarafından yapıldı ve pankreas dokusunda; nekroz, ödem, perivasküler infiltrasyon değerlendirildi. Pankreatit uygulamasının serum AST, amilaz ve IL-6 değerleri ile BAL LDH, PCO2, akciğer ve pankreas dokusunda MDA, MPO değerlerini artırdığı, kan basıncını, idrar volümünü, kan gazında pH, PO2 değerlerini ise azalttığı tespit edildi. Curcumin uygulaması; serum amilaz, IL-6, BAL LDH, pH, PCO2, idrar volümü ile akciğer ve pankreasda MDA, MPO değerlerini düzeltti. Histopatolojik olarak pankreatit indüksiyonunun pankreas dokusunda ödem, perivasküler infiltrasyon ve nekrozun arttığı, curcuminin nekrozu azalttığı gözlendi. Curcuminin ratlarda oluşturulan akut nekrotizan pankreatitte yararlı etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the influence of curcumin on the systemic effects of pancreatitis and effects on pancreatic tissue on experimental acute necrotizing pancreatitis (ANP) induced by cerulein and L-Arginine. Fourty-eight Sprague-Dawley rats weighing 300-350 grams were used in this study. The rats were divided into four experimental groups. Group 1 (sham, n=8), Group 2 (Curcumin, n=8), Group 3 (ANP, n=16), Group 4 (ANP+Curcumin, n=16). The acute pancreatitis was induced by a subcutaneous injection of cerulein and intraperitoneal L-arginine. 48 hours after pancreatitis induction, curcumin was given to treatment groups with gavage. 24 hours later, the blood samples were obtained from the sacrificed rats for blood gas analysis, IL-6 and biochemical parameters. The bronchoalveolar lavage (BAL) was performed and samples were obtained for BAL-lactate dehydrogenase (LDH). The left lung and pancreas were harvested for the measurements of myeloperoxidase (MPO) and malonildialdehide (MDA) levels and histopathological evaluations. The histopathological evaluations were performed by pathology specialist who does not informed about evaluated groups. The edema, inflammation and necrosis of pancreas were assessed. Induction of pancreatitis were resulted with the increased level of AST, Amylase, IL-6, PCO2 on blood analysis, increased level of MDA, MPO on lung and pancreatic tissue, decreased level of pH and PO2 levels on blood gas analysis, decreased level of blood pressure and urine volume. Amylase, IL-6, BAL LDH, pH, pCO2 levels on blood, urine volume, MDA and MPO levels on lung and pancreatic tissue were improved with the administration of Curcumin. In the histopathologic evaluation, induction of pancreatitis was resulted with the increased edema, perivascular infiltration and necrosis on pancreatic tissue. Curcumin significantly decreased the pancreatic necrosis. This study demonstrates that curcumin has a beneficial effect on the cure of ANP in rats.