Propolisin ratlarda medial menisektomi sonrasında dejeneratif osteoartrit gelişimine olan etkisi
The effect of propolis on osteoarthritis formation after medial meniscectomy in rats
  1. Tez No: 426637
  2. Yazar: MURAT ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EMRE BAKİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Oral yolla verilen propolisin ratlarda medial menisektomi sonrası oluşturulan osteoartrit modelinde kıkırdağı koruyucu etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmada 28 adet Spraque Dawley cinsi dişi rat kullanılmıştır. Ratlar kontrol, MEN, P100, P200 olmak üzere 7 şerli 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubundaki ratlara sadece artrotomi uygulanırken, diğer gruplara deneysel osteoartrit modeli oluşturmak için medial kollateral bağ kesilmesinin ardından medial menisektomi uygulandı. Tüm ratların sağ dizi kullanıldı. Ratlar ayrı ayrı kafeslere koyuldu ve harekete izin verildi. Cerrahi sonrası 1. günden itibaren P100 grubuna 100 mg/kg/gün olacak şekilde ve P200 grubundaki ratlara 200 mg/kg/gün olacak şekilde 5 hafta süreyle her gün oral yoldan propolis verildi. 5. hafta sonunda tüm ratlar servikal dislokasyonla öldürüldü ve sağ dizleri alındı. Fiksasyon, dekalsifikasyon işlemi sonrası tibia medialinden uygun kesitler alındı. Safranin O - Fast Green le boyama sonrası Mankin Skorlama Sistemine göre histolojik olarak değerlendirildi. Bulgular: Grupların histolojik skorları istatistiksel olarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The evaluation of the chondroprotective effect of oral propolis on articular cartilage in rats experimental osteoarthritis model by medial menisectomy. Matherial and Method: İn this study we utilize 28 Spraque Dawley type female rats. The rats were divided into 4 groups named as control, menisectomy, P100 and P200. İn order to obtain experimental osteoarthritis model; we perform medial collateral ligament transection and medial menisectomy to the rats except control group, we apply only arthrotomy to the rats in the control group. We utilize only right knees of rats. We allow rats to move and put in separatly cages. First day after surgery we practiced oral propolis 100 mg/kg/day to P100 group and 200 mg/kg/day to P200 group everyday for five weeks. At the end of the fifth week all rats were euthanized by cervical dislocation and right knees were taken. After fixation and decalcification procedure, appropriate sections taken from the medial of tibia and then stained with Safranin O- Fast Green. Then examined by using Mankin Scorring System. Results: Groups were statistically evaluated.