Kolon ve mide kanserli hastalarda platelet lenfosit oranı ve nötrofil lenfosit oranı'nın genel sağkalım üzerine etkisi
Effect of platelet lymphocyte ratio and neutrophil lymphocyte ratio on overall survival in patients with colon and gastric cancer
- Tez No: 426639
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYYAZ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş ve Amaç: Platelet/Lenfosit oranı ve Nötrofil/Lenfosit oranı ise inflamasyon durumunu yansıtan bir parametre olarak bilinmekte olup kanserli hastaların prognozunun tayininde kullanılabilmektedir. Bu çalışmada Platelet/Lenfosit oranı ve Nötrofil/Lenfosit oranının opere edilmiş mide ve kolon kanserli olgularda genel sağkalım üzerine olan etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Cerrahi tedavi sonrası takip edilen mide veya kolon kanserli 100 hasta çalışmaya alındı. Hastaların preoperatif kan tetkikleri retrospektif olarak değerlendirildi. Preoperatif Platelet/Lenfosit ve Nötrofil/Lenfosit oranları hesaplanarak bu oranların medyan değerleri belirlendi. Medyan değerin üzerinde ve altında olan gruplardaki hastaların genel sağkalım analizleri Kaplan-Meier yöntemi ile yapıldı. Bulgular: Kolon kanserli hastalarda genel sağkalım 63.2 ay, mide kanserli hastalarda ise genel sağkalım 37.7 ay olarak bulundu. Platelet/Lenfosit oranı ve Nötrofil/Lenfosit oranı yüksek ve düşük olan gruplar sağkalım açısından karşılaştırıldı. Platelet/Lenfosit oranı yüksek olan kolon kanserli hastalarda genel sağkalım (59 aya karşılık 66.3 ay) daha düşüktü ve istatistiksel olarak anlamlı değildi. Kolon kanserli, Nötrofil/Lenfosit oranı yüksek olan hastalarda ise genel sağkalım (58.7 aya karşılık 65.8 ay) daha düşüktü ancak istatistiksel açıdan anlamlı fark yoktu. Mide kanserli hastalarda da; Platelet/Lenfosit oranı yüksek olan grupta genel sağkalım (31.7 aya karşılık 41.1 ay) daha düşüktü ve istatistiksel olarak anlamlı değildi. Nötrofil/Lenfosit oranı yüksek olan mide kanserli hastalarda ise genel sağkalım (30.8 aya karşılık 44.4 ay) daha düşüktü ve iki grup arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık saptanmadı. Sonuç: Yüksek Platelet/Lenfosit oranı ve Nötrofil/Lenfosit oranının kolon ve mide kanserinde genel sağkalım üzerine istatistiksel açıdan anlamlı etkisi bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objectives: Platelet/Lymphocyte and Neutrophil/Lymphocyte ratios are known as parameters that indicate the status of inflammation and can be used in determining the prognosis of cancer.The aim of this study was to determine the prognostic values of Platelet/Lymphocyte and Neutrophil/Lymphocyte ratios in patients with colon or gastric cancer who underwent surgery. Method: In this study, 100 patients with colon or gastric cancer who underwent surgery were included. Preoperative complete blood counts were evaluated retrospectively. The study group was then seperated into higher and lower Platelet/Lymphocyte and Neutrophil/Lymphocyte groups according to the median values. Findings: In colon and gastric cancer patients, overall survival was 63.2 and 37.7 months, respectively. Groups that were determined using the median value were compared in terms of survival. Colon cancer patients with elevated Platelet/Lymphocyte ratio was found to have poorer overall survival (59 months vs. 66.3 months) and it was not statistically significant. Colon cancer patients with elevated Neutrophil/Lymphocyte ratio was found to have poorer overall survival (58.7 months vs. 65.8 months) and it was not statistically significant. Gastric cancer patients with elevated Platelet/Lymphocyte ratio was found to have poorer overall survival (31.7 months vs. 41.1 months) and it was not statistically significant. Gastric cancer patients with elevated Neutrophil/Lymphocyte ratio was found to have poorer overall survival (30.8 months vs. 44.4 months). it was not statistically significant.