İnşaat sektöründe iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları üzerine bir alan araştırması
- Tez No: 426647
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAİM DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Mühendislik Bilimleri, Public Health, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yapı üretim sektörü, tehlikeli İş kolları arasında yer almaktadır. İstatistiklere göre, ölümle sonuçlanan kaza değerleri Türkiye'de gelişmiş ülkelerin değerlerinden daha fazladır. Ülkemizde binlerce kişi sigortasız, Sosyal Sigortalar Kurumu'na haber verilmeden çalıştırılmakta ve birçok iş kazasına maruz kalmaktadır. Türkiye'de yürürlükte bulunan yasalar, iş sağlığı ve güvenliği konusunda önemli hükümler içermektedir. Bu çalışmada, yapı üretim sektöründe iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının uygulanma düzeyi belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma kapsamında, amaca yönelik olarak toplu konut örneğinde gözlem ve anket çalışması yapılmıştır. Öncelikle, iş sağlığı ve güvenliği kapsamındaki bilgiler literatür araştırması olarak sunulmuştur. Tezin birinci bölümünü temel kavramları oluşturmaktadır. İkinci bölümümüz yapıişlerinde iş sağlığı ve güvenlği mevzuatı üzerine uluslar arası verileri dikkate almıştır.Üçüncü bölümde ise yapı üretiminde çalışanların sağlığı ve çalışanların güvenliği faaliyetlerinin Türkiye'deki toplu konut şantiyelerinde uygulanma düzeyi araştırılmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise büyük bir inşaat projesinde çalışanlar üzerinde mülakat yöntemi kullanılarak bulgular ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Construction productionsector, area mong the dangerous business lines. According to statistics, fatalities value is greater than the value of the developed countries in Turkey. Thousands of uninsured people in ourcountry, is operated with out notice to the Social Insurance Institution and many are exposed to work-related accidents. The laws in force in Turkey, contains important provisions on occupational health and safety. In this study, the structure of the manufacturing sector in the implementation level of occupational health and safety legislation has been determined. In the study, for example, for the purpose of housing as observation and survey it was done. First, information is presented as literature under the occupational health and safety. The thesis constitutes the first part of the basic concepts. Second, our department took into account data on the international occupational health and safety legislation in the structure of production. In the third part of the health of its employees working in the production structure and level of security applied in housing construction activities in Turkey it was investigated. The fourth and last part of the interview method on using the findings from work on the big structure project of has tried to put forward.