İzmit Körfezi'nde yer alan iş yerlerinin iş güvenliğinin deprem riski açısından harita bilgisi kullanılarak incelenmesi
A look at the risk of earthquake at the Gulf of Izmit from the perspective of cartography and occupational safety
  1. Tez No: 426646
  2. Yazar: ÖZLEM KOÇAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİROL ALAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Jeodezi ve Fotogrametri, Public Health, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Türkiye'de işkazaları ve meslek hastalıklarının neden olduğu direk ve indirek maliyetler ülke ekonomisi üzerinde önemli bir mali yük oluşturmaktadır. Yaşanabilecek iş kazalarının azaltılabilmesi için, mevcut risklerin doğru algılanması ve analiz edilmesi gerekir. Tüm bunların yanında şirketlerin kalite politikaları olmalıdır. Ancak taahhüt işlerinde ve küçük işletmelerde kalite politikasına rastlamak zordur. Bunun dışında İş Sağlığı ve Güvenliği açısından her meslek grubuna ait yönetmelik bulunmamaktadır. Ortak risklerin ve benzer işlerin yönetmelikleri Haritacılık işlerinde de karşımıza çıkmaktadır. En az tehlikeli olan işlerde bile bir kaza riski vardır. Doğru yaklaşımlarla bunları minimize etmek hatta sıfırlamak mümkündür. Ancak öyle bir risk vardır ki; tüm iş kolları için bundan kaçınmak mümkün değildir. İşte bu risk depremdir.Deprem riski sanayinin ve riskin en yüksek olduğu İzmit Körfezi'nde incelendi. Deprem haritacılık doneleriyle, jeoloji bilgileri ve iş güvenliği penceresiyle değerlendirildi. Tüm bu çalışmaların ışığında bölgedeki riski tanımlayıp olası bir depremde oluşabilecek işgücü kaybı ve iş kollarına göre durum değerlendirildi
Özet (Çeviri)
The cost of occupational accidents and illnesses in Turkey are an important cause of a direct and indirect financial burden on the economy. To decrease the inhabitable occupational accidents, the existing risks must be understood and analyzed. Along with all this, corporations must have policies on quality. However, it is difficult to come across policies on quality in affairs of commitment and in small businesses. Otherwise in terms of occupational health and safety, regulations for all occupational groups exist. Common risks and regulations for similar occupations can be seen in cartograpy work as well. Even the least dangerous jobs have an accidental risk. With the right approaches these can be minimized and it is even possible to cease them. Yet there exists such a risk that it is impossible for all professions to avoid. This risk is an earthquake. We studied the risk of an earthquake where industrial and the risk factors were the greatest; the Izmit Gulf. We evaluated the earthquake from the perspective of cartography data, geological information and occupational safety. In light of all these studies, to define the risks in areas of a probable earthquake, the plausible work force loss and to evaluate the situation according to professions.