Patlayıcı ortamlarda kullanılacak exproof elektrik cihazlarının tesisatı, tamir, bakım, onarımı ve sistemlerin verimliliği
Installation, inspection, maintenance, overhaul, repair and productivity of exproof systems used within explosive atmospheres
- Tez No: 426648
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RÜŞTÜ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde endüstrinin gelişimi ile birlikte, İş Sağlığı ve Güvenliği' nin önemi de artmaktadır. Gelişmiş ülkelerin on yıllardır yapmış oldukları çalışmalar ile elde ettikleri tecrübeleri, geliştirdikleri yasalarla destekleyerek gelişmişlik seviyelerini günümüzde iş kazaları ve işçi sağlığı açısından da iyi bir duruma getirmişlerdir. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği yasamızla birlikte 2012 yılından itibaren biz de ülkemizde daha ciddi bir şekilde ele almaktayız. Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde çıkartılan bu yasa ve ilgili yönetmelikleri ile bu konuda önemli aşamalar kaydetmeye başlamış durumdayız. Patlayıcı ortamlarda çalışmalar ile ilgili bu yasanın dayanağında çıkartılan yönetmelikler de, ülkemizde bu konunun temelini oluşturmaktadır. Patlayıcı ortamlardaki çalışmalar, yine iş sağlığı ve güvenliği konusu kapsamında ele alınacak konulardan biri olup, patlayıcı ortamlardaki çalışmalarda kullanılacak cihaz ve ekipmanların, Exproof; yani patlatmayan, patlayıcı ortamı ateşlemeyen cinsten olması gerekmektedir. Tezimde bu Exproof cihazların nasıl seçileceği, nerelerde kullanılacağı, hangi şartlarda kullanılması gerektiği, bakım ve onarımında nelere dikkat edilmesi gerektiği belirtilmiştir. Öncelikle bu patlayıcı ortamların sınıflandırılmaları, bu sınıflandırmalar dahilindeki kullanılacak ekipmanların ve cihazların sınıflandırılmaları bu cihazların etiketlemeleri ve bu etiketlerin okunmaları derlenmiştir. Daha sonra ise, patlayıcı ortamlarda kullanılacak Exproof ekipmanların kurulumu, işletilmesi, bakımı ve onarımını da ele aldığım çalışmamda, genellikle eksiklik görülen bu konularda yapılması gerekenler; uluslararası standartlar da olduğu şekilde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the importance of Occupational Safety and Health has been increasing with the development of Industry. Developed countries have been better in Ocupational Safety and Health issues by means of the laws and the decades of experiences by which help to make up these laws. We have been improving ourselves and aproaching to occupational safety and health subjects by the law of 6331, which is issued in the year 2012. The European directives lead us as usual and for compatibility of European directives we have issued the same directives in our country. One of them is the Atex directives taken from its Eurepean versions. Atex, Explosive Atmospheres is an important issue of which you can take it into account in Occupational Safety and Health. In these explosive atmospheres only Expoof, i.e. not make it explode, equipment can be used. In this study, It is described that how can an Exproof equipment be choosen, where must an Exproof equipment be used and under which conditions you can use these kind of equipments. First, It is stated that how can an explosive atmospheres divided into groups, classifications of equipments and in which situations should these equipments be used, i.e. selection of equipments. Therefore, it is issued the marking and labeling of these kind of exproof equipments. Then, the erection, commissioning, maintenance, inspection, overhaul and repair is issued as in the international standards.