Epilepsi tanısı ile izlenen 8–12 yaş çocuklarda yaşam kalitesi ve etkileyen etmenlerin belirlenmesi
Diagnosis of epilepsy watched 8-12 age children and determination of factors affecting the quality of life
- Tez No: 426662
- Danışmanlar: PROF. DR. BESTİ ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Epilepsi, çocukluk çağında en sık görülen nörolojik bozukluklardan biridir. Çocukların % 0.5-1 'inde görülmekle birlikte, nöbetler genel popülasyonun %5'inde ve 20 yaşın altındaki kişilerin %2'sinde görülür. Epilepsi hastalığına sahip çocukların önemli bir bölümü hastalığın doğası gereği düşük yaşam kalitesine sahiptir. Bu çalışma, epilepsi tanısı ile izlenen 8-12 yaş çocuklarda yaşam kalitesi ve etkileyen etmenlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Nöroloji Polikliniği'ne başvuran 8-12 yaş grubu çocuklar dahil edilerek, Haziran / Temmuz 2015 tarihlerinde 105 çocuk ve 105 ebeveyn ile gerçekleştirildi. Veri toplama aracı olarak; Çocuk ve ebeveyne ilişkin tanıtıcı özellikler formu, Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği Çocuk Değerlendirme Formu (8-12 yaş), Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği Ebeveyn Formu (8-12 yaş) kullanıldı. Çalışmayı oluşturan çocukların yaş ortalaması 10.06, % 61'i erkek ve çocukların %72,4'ünün okul dışında sosyal aktivitelere katılmadığı görülmektedir. En çok 3, 4, 8 ve 9 yaşlarında tanı aldıkları, %89,3'ünün başka hastalığının olmadığı, %56,2'sinin yatış öyküsünün olduğu, %85,7'sinin ilaç uyumunun iyi olduğu, %17,3'ünde ilaç yan etkisi olduğu görülmüştür. Çocuğun cinsiyeti, ailede epilepsi öyküsü olma durumu, çocukta başka hastalık olması, kontrole gitme değişkenine göre yetişkin ve çocukların yaşam kalitesi düzeyi arasında anlamlı farklılık tespit edilememiştir. Çocuğun okul dışında sosyal aktivite durumu olması, ilaç yan etkilerinin olmaması ve ailenin çocuğun sağlığını iyi algılamalarının yetişkin ve çocukların yaşam kalitesi düzeylerini olumlu etkilediği belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre polikliniklerde epilepsi birimi kurularak hastalık, ilaçlar ve sosyal yaşamın önemi konusunda bilinçlendirmelere yönelik eğitim yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is one of the most common neurologic disorders which are occurred in the childhood. It is seen in the ratio of 0.5-1% in children, and epileptic attacks are seen 5% of all population as well as 2% of people who are under 20. A great majority of children who have epilepsy have low quality of life because of the nature of the disease. This study is a descriptive study and it aims to determine the factors which affect life quality of the epileptic children who are between 2 – 8 years old. The study comprised of 105 children from 8 to 12 ages who applied Uludag University Medical Faculty Hospital Pediatric Neurology Polyclinic and 105 parents. It was conducted between the dates June and July 2015.As data collection tool, Sociodemographic Data Form for Children and Parents, Pediatric Quality of life Inventory Assessment Form(ages 8-12), Pediatric Quality of Life Parent Form,(ages 8- 12) were used. The average age of the children who participated in the study was 10.06, 61% of them were boys and 72.4% of the children didn't attend out of school activities. 3,4,8 and 9 ages were the most diagnosed ages and 89.3% of them didn't have another disease. 56.2% of the children had hospitalization history and drug compliance of 85.7% was good and 17.3% them experienced side effects of medicine. There wasn't any significant difference between the variables which are sex of the child, having epilepsy history in the family, having another disease for child going for a check-up and the level of life quality of adults and children. It has been determined that out-of-class activities, not having side effects of medications and the family's ability to perceive their child's health affect the children and parents' quality of life positively. According to the results, it is suggested that epilepsy units should be founded in polyclinics and there should be some training about the disease, medications and the important of social life to raise awareness.