Proksimal femur kırıklarının farklı iki çivi ile yapılan tedavi sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of treatment of the proximal femur fractures with the different nails' conclusion
  1. Tez No: 426696
  2. Yazar: HASAN ORKUN VARMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET TAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç : Proksimal femur bölgesi kırıkları özellikle yaşlı hasta grubunda önem arzeden kırıklardır. Bu bölgenin femur servikobazalden başlayıp subtrokanterik alana kadar olan kısmında intramedüller tespit planlanarak proksimal femur çivisi uygulaması her geçen gün artmakta ve bu bölge kırıklarının tedavisinde birinci seçenek haline gelmektedir. Proksimal femur kırığı nedeniyle başvuran hastalara intramedüller tespit için iki farklı marka proksimal femur çivisi uygulayarak bu çivilerin etkinliğini ve farklı çivi markalarının birbirleri arasında fark olup olmadığını araştırdık. Gereç Yöntem : Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne Eylül 2010'dan Haziran 2015'e kadar proksimal femur kırığı ile başvuran ve proksimal femur çivisi uygulanan 200 hastadan Eylül 2015 itibariyle operasyon tarihinden en az 6 ay geçmiş olan 194 hasta çalışmaya dahil edildi. 194 hastadan 137 tanesine ulaşıldı. Bu hastaların takipleri yapılarak klinik, radyolojik ve fonksiyonel açıdan değerlendirildi. Bulgular : Çalışmaya alınan hastaların 76 tanesine PFN-A çivisi 118 tanesine İNTERTAN çivisi uygulandı. Kadın/Erkek oranı 94/100 saptandı. Kırık sınıflaması için AO sınıflandırması kullanıldı. %52 31A2, %27 31A1, %21 31A3 tipi kırık mevcuttu. %82 genel anestezi altında opere edildi. %15 oranında postop komplikasyon oranı saptandı. %4 hastanın tekrar opere olması gerekti. Erken dönem ölüm oranı %15 saptandı. Hastaların kırık ve operasyondan sonra 4 yıllık tahmini yaşam olasılığı %68.4 olarak bulundu. Fonksiyonel açıdan %66 iyi %20.1 mükemmel sonuç elde edilmiş olup çivi grupları arasında fark saptanmamıştır. Sonuçlar : Geçmişten beri proksimal femur kırıkları cerrahi tedavisi çeşitli implantlar ile yapılmaya çalışılmış karşılaşılan sorunlar nedeniyle bu süreçte daha farklı daha etkin daha başarılı implantlar dizayn edilmiştir. Son dönemde intramedüller tespit uygulaması günlük pratikte yoğun olarak kullanılmaya başlanmış olup tekniğine uygun yapıldığı takdirde uzun dönem takibinde de etkili bir tedavi yöntemi ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Gelecekte de bu bölge kırıklarının tedavisinde birinci tercih olarak proksimal femur çivileri kullanılabilir olacağı düşünülmektedir. Bu çivilerin uygulamasında ve takibinde karşılaşılan problemler irdelenerek daha uygun implantlar geliştirilip daha uygun cerrahi yapılması öngörülmüştür. Anahtar Kelimeler : PFN-A, INTERTAN, proksimal femur kırığı, intramedüller çivi
Özet (Çeviri)
Objectives : Proximal femur fractures are great importance especially in elderly patients. This region starts from femoral servikobazal plan and finishes in part up to subtrochanteric, the intramedullary proximal femoral nail applications is increasing day by day and is becoming the first choice in the treatment of these injuries. We applied two different brands of intramedullary nails in patients with proximal femur fractures. We investigated the efficacy of the intramedullary nail and different nail brand if the difference between them. Materials and Methods : In this study, 200 patients who performed proximal femoral nail surgery due to proximal femur fractures were included between September 2010 and June 2015 period in Çukurova University Medical Faculty Hospital. 194 patients were included the study because of post op time over the 6 months. 137 patients reached. We were evaluated the radiologically and functional clinical follow-up of these patients. Results : 76 of the patients operated with PFN-A nail and 118 of them operated with INTERTAN nail in this study. Female/male ratio was determined 94/100. AO fracture classification was used for classification. 52% 31A2, 27% 31A1, 21% 31A3 fracture type was available. 82% were operated with general anesthesia. Postoperative complication rate was observed 15%. Reoperation rate was 4%. Early mortality rate was 15%. The survival probability estimated 68.4% for 4-year. Functionally results found good 66% , excellent 20.1% and did not differ between nail groups about functional. Conclusion : Since the past, the proximal femur fractures surgical treatment was attempt to perform with various implants and because of problems more effective, more successful different implants has been designed in this process. Recently, the intramedullary fixation had been used extensively technique in the daily practice that, an effective treatment method is appropriately made and successful results were obtained in long-term follow In the future, the proximal femoral nail is expected to be available as the first choice in the treatment of this region fractures. Problems encountered in the implementation of this nail and follow analyzed and developed more suitable implants, surgery was envisaged to be more appropriate. Key words : PFN-A, INTERTAN, proximal femur fractures, intramedullary nails