Proksimal femur kırıklarında farklı tedavi yöntemlerin fonksiyonel sonuçlarının karşılaştırılması
Comparing functional outcomes of different surgical techniques for hip fractures
- Tez No: 655761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN İLTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Hastanemizde son iki yılda kalça kırığı nedeniyle opere edilen 120 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Hastalar kırık tipi ve tedavi seçeneğine göre 3 farklı gruba ayrıldı. Hastaların kırık öncesi ve tedavi sonrası ortalama altıncı aydaki fonksiyonel skorları hesap edilerek gruplar arasındaki farklılıklar araştırıldı. Fonksiyonel skorları ile birlikte hastaların yatış süreleri, komorid hastalıkları, transfüzyon miktarları, hemoglobin değerleri ve mortalite oranları gibi tıbbi parametleri de karşılaştırıldı. Hastalar; intertrokanterik kırık nedeniyle proksimal femur çivisi ile tedavi edilener (Grup 1), intertrokanterik kırık nedeniyle parsiyel endoprotez ile tedavi edilenler (Grup 2) ve femur boyun kırığı nedeniyle parsiyel endoprotez ile tedavi edilenlenler (Grup 3) olarak 40'ar hastadan oluşan 3 farklı grupta incelendi. Yatış sürelerini incelendiğinde Grup 1'deki hastaların diğer gruplara göre anlamlı olarak daha kısa süre hastanede yattığı bulundu. Yatışları süresince hastalara yapılan ortalama transfüzyon miktarlarında, Grup 1 ve Grup 3'e Grup 2'ye göre daha az transfüzyon yapılmış olmasına rağmen gruplar arasında anlamlı bir fark tespit edilmedi. Çalışmamızda hastaların bir yıllık mortalitesi %33 olarak bulundu. Gruplar arasında mortalite açısından fark tespit edilmedi. Mortalite ile hasta yaşı, hastanın fonksiyonel skoru ve transfüzyon miktarları arasında anlamlı ilişki tespit edildi. Mortalite ile en kuvvetli ilişkisi olan parametre hastanın fonksiyonel skoruydu. Fonksiyonel bağımsızlık skoru (FIM) ile tespit edilen hastaların fonkisyonel skor ortalamaları incelendiğinde ise gruplar arasında ameliyat öncesi ve altı ay sonrası skor ortalamalarında farklılık saptanmadı. Hastaların fonksiyonel skorlarındaki düşüş miktarları analiz edilince, intertrokanterik kırıklı hasta gruplarını karşılaştırdığımızda çivi ile tedavi edilen grupta istatistiksel olarak anlamlı ölçüde daha fazla skor düşüşü tespit edildi. Fonksiyonel skorlar ile mortalite arasındaki anlamlı ilişki de göz önüne alınınca, ilk altı aylık süreçte fonksiyonel skor düşüşünü tolere edemeyecek düzeyde düşük fonksiyonlu hastalarda parsiyel endoprotez ideal tedavi olabilir.
Özet (Çeviri)
We retrospectively evaluated 120 patients who were operated last two years in our clinic. Patients were divided in three groups with regard to fracture type and treatment choice. Two functional indipendence scores of the patient's were calculated; before the fracture and six months after surgery. Other medical parameters as length of hospital stay, comorbidity, transfusion levels, hemoglobin levels and mortality rates were also evaluated in this study. Patients were divided into three groups; intertrochanteric fractures treated with a proximal femoral nail (Group 1), intertrochanteric fractures treated with bipolar hemiarthroplasty (Group 2) and femoral neck fractures treated with bipolar hemiarthroplasty. Each group included 40 patients. The mean length of hospital stay was shorter in Group 1 than other groups. Group 1 and group 3 had lower transfusion levels than group 2 but the difference was not statistically significant. One year mortality rate of our patients was %33. There was no difference between groups. There were a significant relationship between mortality and patients age, patients functional score and transfusion levels. Mortality had the strongest relationship with the patient's functional score. There was no difference between groups for the functional scores which were evaluated before the fracture and after six months of surgery. When the score difference for each group before fracture and after surgery was evaluated, group 1 and group 3 had the highest score decreases. As patients with intertrochanteric fractures were considered (group 1 and group 2) the differance of the mean functional score decreases were statistically significant. Intertrochanteric fractures treated with bipolar hemiarthroplasty group had less functional score decrease than intertrochanteric fractures treated with a nail. With regard to the powerfull relationship between functional score and mortality; if patients functional stuation is too low to tolerate the functional score loss, bipolar hemiarthroplasty should be a better treatment choice beside a nail.