Telekomünikasyon hizmetlerinde otomatikleşmeye geçişin hizmet, gelir ve harcamalar yönünden incelenmesi
  1. Tez No: 42671
  2. Yazar: SADRETTİN EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER YAYLALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İletişim Bilimleri, Economics, Communication Sciences
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
II ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TELEKOMÜNİKASYON HİZMETLERİNDE OTOMATİKLEŞMEYE GEÇİŞİN HİZMET, GELİR VE HARCAMALAR YÖNÜNDEN İNCELENMESİ Sadrettin EROGLU Danışman : Prof. Dr. Muammer YAYLALI 1995, SAYFA: 91 Jüri :Prof. Dr. Muammer YAYLALI Doç. Dr. Sıbkat KAÇTIO?LU Yrd. Doç. Dr. Engin ÖNER Bu çalxşmada“Telekominikasyon Hizmetlerinde Otomatikleşmeye Geçişin Hizmet, Gelir ve Harcamalar Yönünden İncelenmesi”ni ele alarak, otomatikleşmenin ekonomimize kazandırdıkları ve otomatikleşmeye geçişteki başarısızlıklar ile yapılan yanlışlıkları incelmeye çalıştık. İnceleme dönemi olarak telefon hizmetlerinde otomatikleşmenin başlangıcı olarak kabul ettiğimiz 1982 yılı ile, otomatikleşmenin büyük ölçüde tamamlandığı 1990 yılı arasını ele aldık. Kaynaklardaki ham verileri tablolar halinde düzenledik. Ayrıca tablolarındüzenlenmesinde yıllık bilanço raporlarından da yararlandık. Çalışmamız Uç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ses ve sese ait özellikler hakkında bigi verildikten sonra telefon hizmetlerinde otomatikleşmenin tarihi seyri üzerinde kısa bir araştırma yaptık. İkinci bölümde, çalışmada bahsi geçen ve günlük hayattaki karşılaşacağımız PTT hizmetleri hakkında kısa bilgiler sunduk. Üçüncü bölümde ise otomatikleşme dönemi hizmetler ve harcamalar yönünden inceledik. İncelemenin bu bölümünde hükümet programları ve kalkınma planlarında öngörülen telefon hizmetlerini de araştırdık. Sonuçta daha dikkatli ve daha mantıklı şekilde planlanması halinde bakım, onarım ve yatırım faaliyetlerinden büyük kazançlar elde edilebileceğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT MASTER THESIS THE EXAMINATION OF TRANSITION TO AUTOMATIZATION IN THE TELECOMMUNICATION SERVICES, IN VIEW TO SERVICE, INCOME AND EXPENSES Sadrettin ERO?LU Supervisor: Prof. Dr. Muammer YAYLALI 1995, Page: 91 Jury : Prof. Dr. Muammer YAYLALI Accos. Prof. Dr. Sıbkat KAÇTIO?LU Assist. Prof. Dr. Engin ÖNER In this study, we tried to present those which automatization got profit for our economy, pitfalls and failure in practising automatization, reviewing the subject of“The examination of transition to automatization in the telecommunication services in view to service, income, and expenses.”We determined the examining period, as the beginning, 1982 the year in which the automatization began in the telephone services, and 1990 the year automatization process for the most part completed. We presented the data from bibliographies as tables, and yearly balance sheet reports more evaluated and utilized figures were used for these tables. Our study consists of three chapters. In the first chapter, we presented a brief research on history of the automatization in telephone services, giving information about sound and sound features. In the second chapter, we presented some knowledge of P.T.T. services in daily life. In the third chapter, we studied the automatization period as to services and expenses. In the part of study, we researched the telephone services proposed for government programmes and development planning. We have reached the conclusion that maintaining, administration and investment activities bring a big profit if they were planned logically and carefully.