Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün yapısal değişiminin hizmet ve harcamalar yönünden incelenmesi -Erzurum'daki uygulamaları-
  1. Tez No: 42670
  2. Yazar: FERİT AYTATLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER YAYLALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KÖY HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜ?Ü'NÜN YAPISAL DE?İŞİMİNİN HİZMET VE HARCAMALAR YÖNÜNDEN İNCELENMESİ Ferit AYTATLI Danışman : Prof.Dr.Muammer YAYLALI 1995, Sayfa: 66 Jüri : Prof.Dr.Muammer YAYLALI Prof.Dr.Cevat GERNİ Yard.Doç.Dr.Engin ÖNER ÖZET Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün yapısal değişiminin hizmet ve harcamaları yönünden incelemeye yönelik bu çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Köy Hizmetleri teşkilatının Türk kamu yönetimindeki önemi, yeniden yapılanma süreci öncesinde mevcut kuruluşların hukuki yapılarıyla birlikte tarihi gelişim süreci ele alınmıştır. Yine ayni bölümün ikinci kısmında araştırma dönemi ile ilgili metod ortaya konulmuştur. İkinci bölümde, Topraksu, YSE ve Toprak iskân Genel Müdürlükleri ile Köy Hizmetleri Genel Müdürlüklerinin kuruluş, görev, teşkilatları ile hizmet ve harcamaları incelenmiştir. Ayrıca sözkonusu teşkilatların bütçe durumları dolar kuru üzerinden ortaya konularak reel harcamaları tesbit edilmeye çalışmıştır. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise, bahse konu teşkilatların 1984 öncesi ve sonrası 10 yıllık dönem itibariyle Erzurum'a yönelik uygulamaları irdelenerek, hizmet ve harcamalarda etkin ve verimlilik ilkesi doğrultusunda karşılaştırmalar yapılmıştır. Araştırmamız sonucunda, yeniden yapılanma gerekçesinde ifade edilen amacın gerçekleşme durumu gözlenerek, birleştirmenin iktisadi ve sosyal yönü somut verilerle ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE STRUCTURAL CHANGES OF GENERAL DIRECTORATE OF RURAL AFFAIRS IN TERMS OF SERVICES AND EXPENDITURES SPENT ON THEM Ferit AYTATLI Supervisor : Prof.Dr.Muammer YAYLALI 1995, Page: 66 Jury : Prof.Dr.Muammer YAYLALI Prof.Dr.Cevat GERNl Assist.Prof.Dr.Engin ÖNER This study covers structural changes of General Directorate of Rural Affairs in terms of services and expenditures spent on them and it consists of three chapters in the first chapter, Organization of Rural Affairs and its importance in Turkish Public Management, its legal statue in the process of reorganization and its historical background are given. In the second chapter, Organizations such as General Directorates of Landwater, Road Water Electricity, Land Public Affairs and Rural Affairs are studied with respect to their duties, services and expenditures spent on them. Further, organizations which mentioned above and their budgets are evaluated in dollar currency and tried to bring out their real expenditures. In the third chapter, Organizations mentioned above and located in Erzurum are examinxed in two decades and their contribution to Erzurum are evaluated from the point of effectiveness of service expenditure and these organizations are compared with each other. In the conclusion section, reorganization is offered for these organizations and their merging are supported with concrete reasons.