Demokrasilerde ekonominin politik manipülasyonu Türkiye üzerine bir uygulama
The Political manipulation of economy in democracies -An application on Turkey-
- Tez No: 42672
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RECEP KÖK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
ÖZET DEMOKRASİLERDE EKONOMİNİN POLİTİK MANİPÜLASYONU -Türkiye Üzerine Bir Uygulama- Doktora Tezi E. Alper Güvel Danışman: Doç. Dr. Recep Kök Jüri: Doç. Dr. Recep Kök Yeni Politik Ekonomi, kapitalist ülkelerin iktisat politikaları ve ekonomik performansınmın anlaşılabilmesi için, 'iktisat politikasının bir siyasal teorisi'ne gerek olduğunu öngörmektedir. Ekonomilerdeki istikrarsızlık kaynaklarını açıklarken mikro-politik bölüşüm, siyasal partiler, siyasal istikrarsızlık, kredibilite, şöhret ve siyasal devreler üzerinde durmaktadır. Bu çatı altında geliştirilen Oppurtunistik ve Partizan Siyasal Konjonktür Yaklaşımları, siyasetin, ekonomik olayları ve iktisat politikalarını düzenli ve belirgin bir şekilde etkilediğini gösteren bulgular ortaya koyma amacı etrafında geliştirilmiştir. Çalışmanın amacı, 1963.1-1994.1 planlı kalkınma dönemi Türkiye'sinin, ekonomik ve siyasal gelişmeleri arasındaki ilişkiye kantitatif bir boyut kazandırabilmektir. Test edilen hipotezler, Oppurtunistik ve Partizan yaklaşımların klasik ve rasyonel versiyonları ile Türkiye'deki siyasal ve sosyo-politik gelişmeler çerçevesinde belirlenmiştir. Ele alınan ilk konu seçmenlerin değerlendirme fonksiyonudur. Bu amaç doğrultusunda bir saha çalışması yapılmış ve elde edilen bulgular sosyometri ve istatistik tekniklerinden yararlanarak değerlendirilmiştir, ikinci konu ise, toplam ekonomik büyüklükler ile para ve maliye politikalarını kapsamakta olup, ilgili değişkenlere ilişkin zaman serileri ekonometri teknikleriyle analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, SKT'ler çerçevesinde ekonomik olaylar ve iktisat politikalarına ilişkin davranışları açıklayan parametrelere ulaşılmıştır. İlaveten, sosyo-politik ve siyasal istikrarsızlıklar ile tıkanıklıkların da ekonomik olayları ve iktisat politikalarını etkilediği görülmüştür. Analizler çerçevesinde seçmenlerin ve politikacıların kısa görüşlü oldukları ve iktisat politikalarının belirlenmesinde kısa dönem Philips eğrisinin esas alındığı söylenebilecektir. Ayrıca merkez sağ ve sol partilerin seçmen tabanları ile iktidarları dönemindeki davranışları arasında, teorik öngörülerin tersine, anlamlı bir farklılık olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE POLITICAL MANIPULATION OF ECONOMY IN DEMOCRACIES -An Application on Turkey- Ph. d. Thesis E. Alper Güvel Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Recep Kök Jury: Assoc. Prof. Dr. Recep Kök The New Political Economy has been argued that it is necessary to have a 'political theory of economic policy' in order to understand the economic policies and economic performances of the world's capitalist democracies. This new literature has emphasized the role of micro-political distribution, political parties, political instability, credibility, reputation and political cycles in explaining political and institutional instability sources in an economy. The purpose of Oppurtunistic and Partisan (or ideological) approaches to political business cycle is to obtain some evidence demonstrating the polity affects economic outcomes and policies in a regular and persistent fashion. This study investigates the relationship between Turkey's political-economic and institutional environment and its ability to implement development plans and sustainable economic reform programs in the planning period, 1963.1-1994.1. The hyphoteses tested are drawn from classical and rational versions of Oppurtunistic and Partisan approaches and from some special cases of Turkey, such as military administrations, socio-political deadlocks and the formation of coalition governments. The first issue on which the study focuses is the evaluation (or voting) function of the voters in Turkey, by using survey data. The second issue is i) the economic outcomes (reel GNP, employment and inflation) and ii) monetary and fiscal policies, by using time series data. It is concluded that the theories of the political business cycle explain the behavior of economic outcomes and policies in Turkey. It has also found that the socio-political and political instabilities and deadlocks influence economic outcomes and economic policies. The analyses show that the voters and the policy makers are short-sighted and the economic policies are made according to short term Philipps curve. We have also found that there is no any significant difference between the governments and voter bases of centre right and centre left parties.