Yemlik tane nohutun japon bıldırcınlarının genel performansı ve yumurta iç-dış kalite özelliklerine etkisi
The effects of feed grade chickpea on production performance, internal and external egg quality traits of japanese quails
  1. Tez No: 426728
  2. Yazar: AHMET YUSUF ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÇALIŞLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, yumurtlayan bıldırcınların rasyonlarına çiğ olarak veya farklı şekillerde işlenmiş ve farklı düzeylerde nohut ilavesinin, canlı ağırlık, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, yumurta verimi, yumurta ağırlığı, yumurta iç ve dış kalitesi, bazı kan parametreleri, yumurta sarısı yağ asidi profili ve yumurta sarısı ham yağ oranı üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Nohut, çiğ, otoklavlanmış veya mikro dalgada işlenmiş olarak kullanılmış olup, iki farklı düzeyde (%20 ve %40) rasyona katılmıştır. Deneme grupları, kontrol, çiğ %20 ve %40, otoklavlanmış %20 ve %40, mikro dalga %20 ve %40 olmak üzere 7 grup şeklinde ve her grup 3 tekerrürlü olarak dizayn edilmiştir. Çalışmada, her bir tekerrürde 16'şar adet hayvan olmak üzere toplam 336 adet dişi yumurtacı bıldırcın kullanılmıştır. Denemede kullanılan yumurtlama dönemindeki bıldırcınlar 10 haftalık yaşta olup, kafes bölmelerine tesadüfi olarak dağıtılmışlardır. Bıldırcınlar 9 hafta (63 gün) boyunca çok katlı bıldırcın yumurtlama kafeslerinde barındırılmışlardır. Deneme gruplarına ait bıldırcınlar, yumurtlama dönemi boyunca %20 HP ve 3000 kcal/kg ME içerecek şekilde hazırlanmış olan 7 farklı rasyonla serbest olarak yemlenmişlerdir. Deneme süresince 16 saat aydınlatma 8 saat karanlık uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to figure out the effects of either processed or row grain chickpea added in different level into the diets on body weight, feed consumption, feed conversion, egg production, egg weight, egg internal and external quality, certain blood parameters, egg yolk fatty acid profile and egg yolk crude fat ratio of Japanese quail. Raw, autoclaved or microwaved processed of chickpea added in the ration was used at two different levels (20% and 40%). The trail was designed for seven different groups with three replicates as control, 20% raw, 40% raw, autoclaved 20%, autoclaved 40%, microwaved 40% and microwaved 20 %. In this study, totally 336 female quails (16 in each replicate) were used as animal material. The birds at the age of 10 weeks of age were dived into the groups randomly. The quails were kept in multiple floor cages for 9 weeks (63 d). During laying period of the trail, all the birds were fed with seven different diets as ad libitum of 20% crude protein and 3000 kcal/kg ME. A 16L: 8D of lighting regiment was used in the experiment. The differences between the groups were not significant (P>0.05) in terms of body weight, daily and weekly feed intake, feed conversion rate, egg yield, egg weight, and 19th weeks of quality of shell weight, shell percentage, shell thickness, yolk weight, yolk color, albumen width and albumen weight. However, yolk height, yolk index, yolk diameter, yolk ratio, albumen height, albumen ratio, albumen index, shape index and Haugh unit were found as significant (P0.05) for other parameters such as heptadecanoic acid of egg yolk, stearic acid, linoleic acid, gamma-linolenic acid, oleic acid gamma linoleic acid, single and total unsaturated acids were found. As a result, it can be said that the best way to use chickpea is autoclaved and autoclaved chickpeas with 40% in the diet do not cause a significant decrease on performance of quails.