Sulama pompaj tesisinde gerek duyulan elektrik enerjisinin güneş pilleri ile elde edilmesi
Determining of the electric power needed at irrigation systems with solar energy
  1. Tez No: 426727
  2. Yazar: AHMET DÜNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN KORUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmada; enerji nakil hatlarına uzak olan tarım arazileri ve işletmelerinde sulama pompaj tesislerinin ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisinin, alternatif enerji kaynaklarından biri olan güneş enerjisi sistemi (PV) ile karşılanması amaçlanmıştır. Sistemde güneş panellerinden elde edilen elektrik enerjisi su pompasının çalıştırılmasında kullanılmıştır. Su pompası ise havuzdan aldığı suyu tekrar havuzun içerisine pompalamıştır. Sistemin üretmiş olduğu elektrik enerjisi ve su pompasının verim değerleri bir yıl süre ile ölçülmüştür. Çalışmada her biri 250 W kapasiteye sahip iki adet polikristalin güneş paneli Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Avşar Kampüsündeki beton bir havuz üzerine monte edilmiştir. Güneş panellerinden alınan elektrik enerjisi kontrol cihazından geçirilerek doğrudan dalgıç pompaya (300 W'lık) iletilmiş ve suyun devir-daim işlemi sağlanmıştır. Sistemin taşıdığı su miktarını ölçmek için su sayacı kullanılmıştır. Panellerin ürettiği elektrik enerjisini ve pompanın verimini ölçmek için kontrol cihazının üzerindeki entegre blue-tooth devresi ile çalışan Pump Scanner yazılımı kullanılmıştır. Sistemde kullanılan dalgıç pompa yaklaşık olarak 40 m yüksekliğe su basma kapasitesine sahiptir. Araştırma sonucunda; fotovoltaik kaynaklı sulama pompaj tesisinde yaklaşık 824 kWh yıl-1 elektrik enerjisi üretilmiş ve bu enerjinin yaklaşık olarak % 68.7'lik kısmı pompanın çalışması için kullanılmıştır. Dalgıç pompa ile 9 625 ton yıl-1 su pompalanmıştır. Sistem için gerekli olan enerji ihtiyacının PV sistem ile karşılanması sonucunda yıllık 402.94 kg CO2'nin atmosfere salınmasının önlendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to supply the electric power needed at irrigation systems at the farm and field away from the power source with solar energy systems (PV). Electric energy obtained from the solar panel system was used in the operation of the water pump. The water pump pumped the water again into the pool taken from the pool. Electrical energy produced by solar cell and efficiency of the water pump was measured for a year period. In this study, two Polycrystalline PV panels, each one has a 250 W capacity were installed on a concrete pool at Avşar Campus of Kahramanmaraş Sütçü İmam University. Electrical energy obtained from PV panels transferred directly to the submersible pump (300 W) through a control device and provided the recirculation process of watermeter. The water mater was used to measure the amount of water carried by the system. Pump Scanner software working with integrated Bluetooth circuitry on the controller was used to measure electrical energy produced by the panel and to measure the efficiency of the pump. The submersible pump used in the system has the capacity of flooding of approximately 40 m in height. As a result of this search, the PV system produced 824 kWh electrical energy in a year and approximately 68.7'lik% of this energy was used to operate the pump. The water pump pumped 9 625 tons of water from the pool in a year. At the same time, it approximately prevented to 402.936 kg year of CO2 emissions in a year as a result of encounters of the energy that is required for the system with PV systems.