Bazı yemlik arpa (Hordeum vulgare L.) çeşit ve karışımlarının tarımsal özelliklerinin incelenmesi
An assessment of some agricultural traits of some barley (Hordeum vulgare L.) varieties and mixtures
- Tez No: 777024
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ÖZBERK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu çalışma, 2019-2020 üretim sezonunda, bazı yemlik arpa çeşit ve karışımlarının tarımsal özelliklerinin incelenmesi amacıyla, Şanlıurfa ve Adıyaman lokasyonlarında, tesadüf blokları deneme deseninde 4 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Çalışmada materyal olarak yazlık ve alternatif karakterli 18 arpa çeşidi ile bu çeşitlerden oluşturulan karışım kombinasyonları (40 adet) kullanılmıştır. Çalışmada tane verimi, bazı verim öğeleri ile kalite özellikleri, pazarlama fiyatları ve karlılık değerleri incelenmiştir. Bu araştırmada kullanılan saf çeşit ve karışımlardan; Altıkat, Egebeyi ve Kendal saf çeşitleri, Altıkat-Akhisar 98, Kendal-Egebeyi ve Sancak-Egebeyi ikili karışımları ile Kendal-Dara-Egebeyi, Kendal-Sancak-Egebeyi ve Dara-Sancak-Egebeyi üçlü karışımları verim yönünden; Önder saf çeşidi, Şahin 91-Önder ikili karışımı ile Şahin 91-Önder-Ayhan üçlü karışımı kalite yönünden; Karahan siyah arpa çeşidi, Dara-Egebeyi ikili karışımı ile Kendal-Dara-Sancak üçlü karışımı karlılık yönünden ön plana çıkmışlardır. Yapılan çalışmada, ikili karışımlar ortalama olarak, arpa yaprak yanıklığı ile külleme hastalıklarını sırasıyla % 10.75 ve % 4.70 oranlarında düşürmüş; verim, protein oranları ve 2.2
Özet (Çeviri)
This study was carried out in a randomized block design with 4 replications in order to examine the agricultural characteristics of some feed barley varieties and mixtures in Şanlıurfa and Adıyaman locations in the 2019-2020 growing season. In the study, 18 barley varieties with summer and alternative character and mixture combinations (40) formed from these varieties were used. In the study, grain yield, some yield components and quality characteristics, marketing prices and profitability were examined. Önder lean variety, Şahin 91-Önder binary mixture and Şahin 91-Önder-Ayhan triple mixture in terms of quality; Altınkat, Egebeyi and Kendal lean varieties, Altıkat-Akhisar 98, Kendal-Egebeyi and Sancak-Egebeyi binary mixtures and Kendal-Dara-Egebeyi, Kendal-Sancak-Egebeyi and Dara-Sancak-Egebeyi triple mixtures in terms of yield; Karahan black barley variety, Dara-Egebeyi binary mixture and Kendal-Dara-Sancak triple mix came to the fore in terms of profitability. In the study, binary mixtures reduced barley leaf blight and powdery mildew diseases by % 10.75 and % 4.70, respectively; increased yield, protein rates and 2.2