Kahramanmaraş biber alanlarından izole edilen toprak bakterilerinin Phytophthora capsici L.'ye karşı etkisinin belirlenmesi
The effect of soil bacteria isolated from pepper growing areas of Kahramanmaraş to Phytophthora capsici L.
  1. Tez No: 426742
  2. Yazar: ZEYNEP HÜMEYRA ARDIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KÜSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada Kahramanmaraş ilindeki biber alanları incelenmiş ve bu alanlarda bulunan bitkilerden daha iyi gelişmiş sağlıklı bitkiler seçilerek kök bölgelerinden köklerle birlikte 36 toprak örneği alınmıştır. Bu toprak örneklerinden bakteri izolasyonu yapılarak elde edilen bakteri kolonilerinden morfolojik karakter farklılıkları göz önüne alınarak 713 izolat elde edilmiştir. Phytophthora capsici L'ye karşı bu bakterilerden engelleme zonu oluşturan 15 izolat seçilerek saksı çalışmasında kullanılmıştır. Engelleme zonlarının yarıçapları ölçülmek suretiyle en etkin izolatın ZHA17 olduğu belirlenmiştir. Engelleme zonu oluşturan bakterilerden en iyi 15 izolatı seçilmiş ve Gram boyama, oksidaz, katalaz, KOH ile Gram reaksiyonu ve floresan özellikleri belirlenmiştir. Biolog Gen III tanılama sistemine göre izolatlar Bacillus pumilus, Bacillus subtilis ss subtilis, Mycobacterium confluentis, Mycobacterium immunogenum, Paenibacillus castaneae, Pseudomonas fluorescens, Pseudomonas viridilivida ve Tsukamurella paurometabola bakteri türleri olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a servay from chilli pepper growing fields of Kahramanmaraş province and surroundings areas (Dulkadiroğlu, Türkoğlu, Narlı) were taken by optaining 36 samples of soil and root samples from helatier pepper plants. From the soil samples bacterial isolation was conducted in the labrotary. Acording the isolation results obtained 713 isolates out of 15 were identified to inhibit the growth of Phytophthora capsici L.. By measuring the radius of inhibition zone, ZHA17 was determined to be most effective isolates. The best block forming zone forming 15 isolates were chosen and characteristics gram stain, oxidase, catalase, KOH gram reaction and fluorescent properties were determined. For the identification of these isolates Biologist Gen III diagnostic system was used. Based on this system, Bacillus pumilus, Bacillus subtilis ss subtilis, Mycobacterium confluentis, Mycobacterium immunogenum, Paenibacillus castaneae, Pseudomonas fluorescens, Pseudomonas viridilivida ve Tsukamurella paurometabola bacterial izolates were identified.