Anti-fungal activity of Rhizospheric pseudomonas and Bacillus species isolated from cereals
Antifungal activity of Rhizospheric pseudomonas and Bacillus species isolated from cereals
- Tez No: 426745
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL BANU BUYUKUNAL BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Rizosfer toprağın bitki kök sisteminin etkisi altında bulunan toprak kısmını tanımlamaktadır. Bu kısım bitki beslenmesi, sağlığı ve kalitesi için hayati önem taşımaktadır. Bitki-mikroorganizma etkileşimleri hem doğal hem de tarımsal sistemler için karbon salınması, ekosistem işlevi ve besin döngüsünde önem taşımaktadır. Bu nedenle rizosferdeki mikrobiyal komünitenin yapısını ve fonksiyonunu anlamak gereklidir. Bu çalışmada, rizosferik Pseudomonas and Bacillus türleri Kahramanmaraş' taki buğday ve arpa tarlalarında yetişen bitkilerden izole edilmiştir. Toplam 38 Pseudomonas ve 35 Bacillus spp. izolatı in vitro olarak fitopatojenik fungusların (Fusarium culmorum, Fusarium graminearum, Bipolaris sorokiniana, Fusarium spp. and Aspergillus spp.). inhibe etmesi yetenekleri açısından test edilmiştir. Bu testlerde kullanılan, üç fungus türü (Fusarium culmorum, Fusarium graminearum, Bipolaris sorokiniana) buğday bitkisinden, Fusarium spp. and Aspergillus spp. ise domates bitkisinden patojen olarak elde edilmiştir. Sonuç olarak antifungal etkiye sahip izolatlar belirlenmiştir. Buna ilaveten, bazı izolatların (P7, P13, P14, P22, P34, B3, B7, B14, B15, B30, B32) tüm fungal fitopatojenlere karşı güçlü inhibitor etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Antifungal aktiviteye sahip izolatlar tarla denemelerinde fungal büyüme inhibitörü olarak yararlı etkileri doğrulandıktan sonra, tahıl yetiştirilmesi esnasında potansiyal biyokontrol ajanları olarak kullanılabilirler.
Özet (Çeviri)
Rhizosphere describes the portion of soil where microorganism-mediated processes are under the influence of the root system of plants. It has the central importance for plant nutrition, health and quality. Plant-microorganism interactions in the rhizosphere is important for carbon sequestration, ecosystem functioning and nutrient cycling in both natural ecosystems and agricultural systems, therefore understanding of microbial community structure and function in the rhizosphere is essential. In the present study, rhizospheric Pseudomonas and Bacillus species were isolated from wheat and barley growing in the fields of Kahramanmaras. A total of 28 Pseudomonas and 35 Bacillus spp. isolates were tested in vitro for their ability to inhibit the growth of phytopathogenic fungi (Fusarium culmorum, Fusarium graminearum, Bipolaris sorokiniana, Fusarium spp. and Aspergillus spp.). Among fungi used in antifungal test, three fungi species (Fusarium culmorum, Fusarium graminearum, Bipolaris sorokiniana) were isolated from wheat, while Fusarium spp. and Aspergillus spp. were isolated from tomato as pathogen. As a result, isolates having antifungal activities against tested fungi have been determined. Moreover, some isolates (P7, P13, P14, P22, P34, B3, B7, B14, B15, B30, B32) found to have strong inhibitory activities against all fungal phytopathogens. Those isolates with antifungal activity can be potentially used as biocontrol agents during cereal growth after verification of their beneficial effect as fungal growth inhibitor in field tests.