Utılızatıon of sunflower husk (non-wood) fıber and chaste tree (wood) fıber as reınforcement ın the manufacture of thermoplastıc composıtes (WPCS)
Ayçiçeği kabuğunun ve hayıt ağacı odun liflerinin termoplastik kompozit malzeme üretiminde dolgu maddesi olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 426744
  2. Yazar: LAS SHERZAD SHUKUR SHUKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MENGELOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, iki farklı lignoselülozik dolgu maddesi kullanılarak üretilen yüksek yoğunluklu polietilen (YYPE) bazlı kompozitlerin mekanik, fiziksel ve morfolojik özellikleri araştırılmıştır. Polimer matris olarak YYPE kullanılmıştır. Lignoselülozik dolgu maddesi olarak ayçiçeği çekirdeği kabuğu (Helianthus annuus L.) veya çok yıllık tıbbi bitki türü olan hayıt (Vitex negondu L.) %15 ve %30 oranlarında kullanılmıştır. Kompozit peletler tek vidalı ektürüzyon makinasında üretildikten sonra enjeksiyon kalıplama yöntemi kullanılarak kompozit örnekler üretilmiştir. Üretilen kompozit test örneklerinin çekme, eğilme ve darbe direnci özellikleri ASTM D638, ASTM D790 ve ASTM D256 standartlarına göre test edilmiştir. Test örneklerinin morfolojik özellikleri ise taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Lignoselülozik dolgu maddelerin kimyasal içerikleri araştırılmıştır. Hayıt bitkisinin odun unları ile üretilen kompozit örnekler ayçiçeği çekirdeği kabuğu ile üretilenlere nazaran daha iyi mekanik ve fiziksel özellikler sağladığı tespit edilmiştir. Üretilen tüm kompozit malzemeler ASTM D 6622 standardında istenen özellikleri sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, mechanical, physical and morphological properties of high density polyethylene (HDPE) based composite filled with two different lignocellulose fibres were investigated. Polymer composite were prepared by using HDPE as a polymer matrix and sunflower seed husk (Helianthus annuus L.) or chaste tree (Vitex negondu L.) as lignocellulosic filler at 15% and 30% loading. First, pellets were manufactured through single screw extruder and then the pellets were turned into composite samples by using injection molding machine. Tensile, flexural and impact properties were determined according to ASTM D638, ASTM D790 and ASTM D256, respectively. Morphology of the tested samples was studied using Scanning Electron Microscopy (SEM). Chemical composition of the lignocellulosic fillers was also determined. Addition of chaste tree flour into thermoplastic composites provided better mechanical and physical properties compare to sunflower husk. All manufactured groups provided necessary values required by the ASTM D 6622 standards.