Farklı özelliklerde PVC folyo ile farklı tekniklerde kaplanmış MDF'lerin fiziksel ve mekanik özelliklerinin karşılaştırılması
Different techniques in different specifications comparison of physical and mechanical properties of MDF coated with PVC foil
  1. Tez No: 426746
  2. Yazar: SONGÜL KAYIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, günümüzde mobilya üretim sektöründe kullanılan PVC kaplı MDF paneller incelenmiştir. Bu kapsamda Hg PVC ve Mat PVC folyolar ile Wrapping ve Membran metodu ile kaplanmış MDF paneller incelenmiştir. PVC folyo özelliklerinin ve kaplama tekniklerinin etkilerine yönelik yapışma direnci, eğilme elastikiyet modülü, su alma ve kalınlığına şişme, parlaklık, çizilme direnci, kimyasal dayanım, kuru sıcaklığa dayanıklılık testleri yapılmıştır. Wrapping metodu ile yapılan kaplamalarda yapışma direncinin Membran metoduna göre daha iyi olduğu tespit edilmiştir. Eğilme elastikiyet modülünün ise PVC kalınlığına ve ham levha olarak kullanılan MDF nin eğilme elastikiyet modülü ile bağlantılı olduğu, su alma ve kalınlığına şişme değerlerinin ise ham levhaya bağlı olduğu tespit edilmiştir. Parlaklık, çizilme direnci, kimyasal dayanım, kuru sıcaklığa dayanıklılık testleri gibi PVC ye yönelik yapılan testlerin sonuçlarının ise üretici firmanın temin edeceği PVC folyonun standartlarına dayandığı tespit edilmiş olup istenilen kalitede tayin edilebileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was to investigate PVC coated MDF panels which are used in furniture manufacturing sector. In this content both Hg PVC and Mat PVC folio with wrapping and membran. Effect of PVC folio properties and coating techniques on the bonding strength, modulus of elasticity, water absorption, thickness swelling, scratch resistance, chemical resistance, dry heat resistance of MDF panels were investigated. It is found that bonding strength of MDF panels manufacturing with using wrapping methods showed beter results according to membran methods. Scratch resistance, chemical resistance, dry heat resistance were related with especially PVC folio performance. Modulus of elasticity of coated MDF panels mostly depend on PVC thickness and uncoated MDF properties. Thickness swelling and water absorption properties of coated MDF panels are affected mostly raw MDF panel performances.