%100 pamuklu ipliklerin denim sektörü için köpük aplikasyon yöntemi ile renklendirilmesi
Indigo dyeing with foam application system to 100% cotton yarns for denim industry
- Tez No: 426759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR BALCI, DOÇ. DR. CEM GÜNEŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İndigo boyarmaddesi, insanlığın kullandığı en eski boyarmaddelerden bir tanesidir. 20. Yüzyıl'ın başından sonra, denim kumaşının ve jean pantolonlarının dünya çapında yaygınlaşmıştır. İndigo boyaması tekstilde kullanılan diğer boyamalar ile kıyaslandığında birçok noktada farklılıklar göstermektedir. İndigo taşıdığı farklılık ile canlılığını sürekli koruyan bir boyarmaddedir. Tez kapsamında köpük aplikasyon yöntemi ile %100 pamuklu ipliklere indigo boyarmadde ile boyama yapmak hedeflenmiştir. Köpük aplikasyonu yapabilmek için bir aparat tasarlanmış ve bu aparatın imaalatı gerçekleştirilmiştir. Yapılan yeni aparat kullanılarak çözgü ipliğine köpük uygulama ile indigo boyamalar yapılmıştır. Boyanan bu çözgü iplikleri kullanılarak denim kumaşları dokunmuş ve bu kumaşlara standart denim terbiye işlemleri uygulanmıştır. Sonuç olarak köpük aplikasyon yönteminin indigo boyama için uygulanabilirliği kanıtlanmıştır. Köpüklü aplikasyon yöntemi ile indigo boyamanın konvansiyonel yönteme göre avantajları, yatırım maliyeti ve yerleşim alanın daha az olması, boyama sonu çıkan atıkların çevreye olan etkisinin az oluşu ve daha az iplik telefinin çıkması olarak sıralanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Indigo is one of the oldest dyestuff which had been using by human being. The popularity of indigo and denim have been wellknown globally after the beginning of 20 nd. century. Indigo dyestuff is one of the special dyes which has many differences as compare to other textile dyestuffs. It keeps its aliveness with such differences. The target of this study is to dye 100% cot. warp yarn with foam form indigo dyestuff to make denim fabric . A new applicator has been developed for application of indigo dystuff in foam form. A warp of denim fabric has been dyed with that new foam appliacator. Denim fabrics has been weaved from warp which had been dyed with different process of foam dyeing. And these fabrics has been finished in finishing departmed in same conditons. It has been prooved that it is possible to do indigo dyeing in foam form. The advantges of indigo dyeing in foam form as compare to conventional indigo dyeing are to need less installation area and investment cappital, to give less polurty to enviorment and to have less waste of leed line.