Dokumada kıvrım oluşumunun ve değişiminin % 100 pamuklu ve %100 polyester kumaşlar üzerinde mekanik ve yapısal etkilerinin araştırılması
- Tez No: 45306
- Danışmanlar: PROF.DR. H. RIFAT ALPAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışmada %100 pamuklu ve %100 polyester kumaşlarda kıvrım oluşumu ve değişiminin, kumaşlar üzerinde mekanik ve yapısal etkileri araştırılmıştır. İlk bölümde çalışmanın amacı ve hedefleri ortaya konmuştur. İkinci bölümde konuyla ilgili olarak daha önce yapılmış çalışmalar özet halinde verilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmada kullanılan ipliklerin ve kumaşların özellikleri verilmiş, yapılacak deneyler ve yöntemleri sunulmuştur. Dördüncü bölümde yapılan deneylerden elde edilen sonuçların yorumu yapılmış, kıvrım oluşumu ve değişiminde etkili olan parametreler ve etkileyiş biçimleri ortaya çıkarılmıştır. Son bölümde genel bir değerlendirme yapıl, elde edilen sonuçlara dayanarak bundan sonra yapılacak çalışmalara ışık tutulabilecek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the structural effect of crimping and crimp variation on 100% cotton and 100% polyester woven fabrics were examined. The scope and objects of the study were discussed in the first chapter. In the second chapter, earlier studies and relevant literature were covered. The properties of yarns and fabrics were described together with the experimental methods and testing procedures, in thee third chapter. In the fourth chapter, experimental results were evaluated and then the parameters which infulunce the occurence and variation of crimp were defined and the way they behave were described. In the last chapter having made a general evaluation of the study, some recommendations for future work were given with the help of conclusive statements.