In vitro micropropagation of Fritillaria imperialis
Fritillaria imperialis'in in vitro mikroçoğaltımı
  1. Tez No: 426764
  2. Yazar: AWARA MUHAMMAD HAMAKHAN HAMAKHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABAHATTİN CÖMERTPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Fritillaria imperialis, dağlık alanlarda yetişen nadir bulunan endemik bir süs bitkisi ve bir tıbbi bitkidir. Genellikle tohumdan yetiştirilmekte olup doğada çiçeklenmeden başlayarak ticari boyutlarda soğan için 4-6 yıl gerekmektedir. İn vitro çoğaltım bu bitkinin üretimi için kullanılan başarılı metotlardan birisidir. Bu çalışmada, eksplant olarak soğan pul yaprağı, kallus, kök ve çiçek tomurcuğu kullanılmıştır, ve bu eksplantler oksin ve sitokininin farklı konsatrasyonlarıyla birlikte MS ortamında büyütülmüştür . Çalışma sonucuna göre, bütün direkt organogenez denemelerinde, hormon kullanımı kök oluşumunu baskılamıştır. Buna karşın, hormon kullanılmama durumunda en yüksek kök sayısı (52.5±0.70), 160 günün sonunda Çiçek Tomurcuk Sürgününden elde edilmiştir. Kallus oluşumu göz önünde bulundurulduğunda, en yüksek ortalama uzunluk, soğan pul yaprağında (30.0±20.0 cm), 160 gün sonra 0.25 mg/L NAA+0.75 mg/L IBA+0.1 mg/L BA+0.1 mg/L TDZ hormon konsantrasyonundan elde edilmiştir. İndirek organogenezde, kallus oluşumundan sonra en iyi sonuçlar, yine hormon kontrol grubundan 160 gün sonunda alınmıştır. Buna göre kallustan üretilen ortalama en yüksek kök sayısı 28.2±12.0, sürgün uzunluğu 1.1±0.2 cm, sürgün sayısı 16.6±4.6, sürgün uzunluğu 2.1±0.6 cm'dir ve sürgün rengi yeşil ağırlıklıdır. Hormonsuz yetiştirmede, ikinci sıraya düşen yalnız iki değer, soğancık sayısı ve soğancık çapı uzunluğudur. Bunlar için en iyi (sırasıyla; 3.7±5.7, 0.6±0.6) değeri 0,25NAA+0,752,4-D+0,1BA muamelesi vermiştir. Çalışma sonucunda, Fritillaria imperialis bitkisinin in vitro mikro çoğaltımının denenen koşullarda mümkün olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fritillaria imperialis is a rare ornamental and medicinal plant that grows in high altitude at alpine zone. It is mainly grown by using seeds and it takes 4-6 years to start flowering and to produce commercial sized bulbs on the wild. In vitro propagation can be counted as one of the successful methods to propagate this plant. In this study, scale, callus, root and bud flower shoot were used as explants in MS medium with different concentrations of auxin and cytokinin. According to the results obtained through the present study, hormone use has inhibited root formation in all direct organogenesis trials. On the other hand, in case of no hormone treatment, the highest mean root number (52.5±0.70) was determined at the end of the 160th day when Bud Shoot Flowers were used as explants. As for callus formation, the highest mean length (30.0±20.0 cm) was found to be observed in scale explants after 160 days of 0.25 mg/L NAA+0.75 mg/L IBA+0.1 mg/L BA+0.1 mg/L TDZ hormone treatment. Under the same growth conditions, the highest mean bulbet (4.6±6.5) and shoot number (7.6±7.5) for scale explant were also reached. As for indirect organogenesis, the best results for callus formation was gained at the 160th day in the control (no hormone) group. In callus, the highest mean root number was 28.2±12.0 and the most upreaching mean root length was 1.1±0.2 cm while the mean shoot number was 16.6±4.6 and shoot length, 2.1±0.6 cm at most. Additionally, the mean value for shoot color pointed a green-dominant shoot formation, indicating a healthy growth. At the end of the study, we concluded that in vitro micropropagation for Fritillaria imperialis was possbile especially through indirect organosesis.