In vitro micropropagation of selected rootstock genotypes of pistachio
Antep fıstığında seçilmiş anaç genotiplerinin ın vitro çoğaltımı
- Tez No: 859935
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH KAFKAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Antepfıstığı, genelde vegetative olarak aşı ile çoğaltılan, dioik, odunsu bir bitki türüdür. Yabancı tozlanma ile elde edilen tohumlar ana bitki ile farklı özellik göstermektedir. Antepfıstığının aşı ile çoğaltılmasında sorunlar yaşanması ve bu yöntemin yavaş olması nedeniyle kısa sürede kitlesel üretim imkanına olanak veren in vitro çoğaltma yöntemi klonal bitki üretmek için alternatif bir yöntemdir. Bu tezde antepfıstığı için anaç olarak kullanılan UCB1 anacı ile seçilen 12 anaç aday genotipin in vitro koşullarda çoğaltım olanakları araştırılmıştır. Bu amaçla yüzey sterilizasyonu için farklı kimyasallar ile (NaOCl, HgCl2, H2O2, ClO2) minimum 5 dakikadan maksimum 20 dakikaya kadar farklı sürelerde ve farklı zamanlarda (Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim), farklı besin ortamları (MS, DKW, WPM, POM ve DKW modifikasyonu), farklı GA3 konsantrasyonları ve sitokinin grupları (BAP, 2IP, Zeatin ve Kinetin) arasında farklı konsantrasyonlarla uygulamalar yapılarak in vitro optimizasyonu araştırılmıştır. Ayrıca 12 anaç aday genotipe ait eksplantlardan in vitro koşullarda farklı zamanlarda alınan explant kaynaklarının toplam fenolik madde içeriklerine etkisi de araştırılmıştır. Yüzey sterilizasyonunda en iyi sonuç 10 dakika süreyle %20 NaOCl uygulamasında elde edilmiş (%35±3.06), Ekim ayında alınan explantların (7,6,8 ve 3 no'lu genotiplerde) sağlıklı ve en iyi gelişme gösterdikleri saptanmıştır. % Steril bitki eldesi, explantların büyüme oranı ve toplam fenoliklerin miktarı 7 nolu genotipte diğer genotiplere göre daha yüksek bulunmuştur (51.33±5.98, 28.5±2.83, 655.86 ±61.88). Birinci ve ikinci alt kültürde bütün genotiplerde sürgün sayıları aynı (1±0) olup, 3. alt kültürde elde edilen ortalama sürgün sayılarında 7 (3.0±0.44) ve 8 (3.11±0.11) no'lu genotiplerde artış gözlenmiştir. Yapılan gözlemler sonucunda beşinci alt kültürden sonra sürgün ucu nekrozları devam ettiğinden bu sorunu çözmek için farklı pH düzeyleri (5.8, 6.0, 6.5, 7.0 ve 7.5) ile denemeler kurulmuştur. 0.25 mg/I GA3, 0.1 mg/l IBA, 200 mg/l Fe EDDHA ile birlikte 1.0 mg/l Zeatin ile desteklenmiş DKW temel besin ortamı ve modifiye edilmiş DKW pH 7.5'e ayarlanmış ve bazı genotiplerde pH'nın artmasıyla nekroz yüzdesinin azaldığı ancak 8, 6, 5 ve 7 no'lu genotiplerin ise DKW modifikasyonuna yanıt vermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pistachio is a dioecious, woody plant species generally propagated vegetatively by grafting. Seeds obtained by foreign pollination have different characteristics than the parent plant. Since there are problems in propagating pistachios by grafting and this method is slow, the in vitro propagation method, which allows mass production in a short time, is an alternative method to produce clonal plants. This thesis investigated the propagation possibilities of UCB1 rootstock used as rootstock for pistachio and 12 selected rootstock candidate genotypes under in vitro conditions. For this purpose, for surface sterilization, different chemicals (NaOCl, HgCl2, H2O2, ClO2) are used for different periods from minimum of 5 minutes to maximum of 20 minutes and at different times (May, June, July, August, September, and October), different nutrient media (MS, DKW, WPM, POM and DKW modification), in vitro optimization was investigated by applying different concentrations between different GA3 concentrations and cytokinin groups (BAP, 2IP, Zeatin and Kinetin). In addition, the effect of explant sources taken at different times under in vitro conditions from explants of 12 rootstock candidate genotypes on the total phenolic substance contents was also investigated. The best result in surface sterilization was obtained by applying 20% NaOCl for 10 minutes (35±3.06%), and the explants taken in October (genotypes 7, 6, 8, and 3) were healthy and showed the best development. % sterile plant yield, growth rate of explants, and amount of total phenolics were higher in genotype seven than in other genotypes (51.33±5.98, 28.5±2.83, 655.86±61.88). The number of shoots was same (1±0) in all genotypes in the first and second subculture, and an increase in the average number of shoots obtained in the 3rd subculture was observed in genotypes 7 (3.0±0.44) and 8 (3.11±0.11). As a result of these observations, shoot tip necrosis continued after the fifth subculture, to solve this experiment was set up with different pH levels (5.8, 6.0, 6.5, 7.0, and 7.5). DKW medium supplemented with 0.25 mg/l GA3, 0.1 mg/l IBA, 200 mg/l Fe EDDHA along with 1.0 mg/l Zeatin, and modified DKW pH was adjusted to 7.5, and the percentage of necrosis decreased with increasing pH in some genotypes. However, it was determined that genotypes 5, 6, 7, and 8 did not respond to DKW modification.