Kahramanmaraş koşullarında bazı mürdümük hat ve çeşitlerinin tarımsal özelliklerinin belirlenmesi
Identification of agricultural characteristics of certain lines and species of grasspea in kahramanmaraş conditions
- Tez No: 426774
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Kahramanmaraş koşullarında bazı mürdümük hat ve çeşitlerinin tarımsal özelliklerinin belirlenmesi için yürütülen bu çalışmada ele alınan mürdümük hatları ve çeşidi; bitki boyu, yatma durumları, yaş ot verimi, biyolojik verim, kes verimi, hasat indeksi, çiçeklenme gün sayısı, fizyolojik olgunluk gün sayısı, tane verimi, bakla sayısı, baklada tohum sayısı, bin tane ağırlığı, çiçek rengi ve kışa dayanıklılık yönünden incelenmiştir. Çalışma sonunda, yaş ot verimi yönünden en yüksek değeri M1-15 çeşidi göstermiştir. Tane verimi, biyolojik verim, bin tane ağırlığı, bakla sayısı ve hasat indeksinde en yüksek değerler M1-15 hattında elde edilmiştir. Tane verimi 256,7-390,0 kg da-1, biyolojik verim 1.235,0-1.391,7 kg da-1, bin tane ağırlığı 140,0-152,6 g, bakla sayısı 16,17-27,67 adet, hasat indeksi % 19,3-37,8 değerleri arasında yer almıştır. Baklada tohum sayısı yönünden en yüksek değer 3,67 adet ile FLS-225 hattı ve Gürbüz çeşidinden elde edilmiştir. Denemede ele alınan çeşitlerin çiçeklenme gün sayısı ve fizyolojik olgunluk gün sayıları arasında istatistiki yönden farklılık görülmüştür. En yüksek çiçeklenme gün sayısı 148,7 ile FLS-225 hattından, en yüksek fizyolojik olgunluk gün sayısı aynı grupta yer alan M1-15, FLS-225 ve M1-7 hatlarından 188,4 gün olarak elde edilmiştir. Bitki boyu 37.67-38.67 cm arasında değişim göstermiş, en yüksek bitki boyu M1-15 hattında ölçülmüş, en yüksek kes verimi ise, M1-7 hattında belirlenirken, kes verimleri 940,0-1.035,0 kg da-1 arasında değişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The lines and species sued in the experimental study, which was conducted in order to identify the agricultural characteristics of certain grass pea (Lathyrus sativus) lines and species in Kahramanmaras conditions were studies in terms of plant height, lodging status, fresh grass yield, biological yield, calyx yield, harvesting index, number of blooming days, number of physiological maturity days, grain yield, number of beans, number of seeds per bean, kernel weight of thousand grains, flower color and winter resistance. At the end of the study, the highest value in fresh grass yield was obtained in M-15 line. The highest values in grain yield, biological yield, kernel weight of thousand grains, number of beans and harvesting index were obtained in M1-15 line. Grain yield was observed as 256,7-390,0 kg da-1, biological yield was observed as 1.235,0-1.391,7 kg da-1, kernel weight of thousand grains was observed as 140,0-152,6 g, number of beans was observed as 16,17-27,67 grains and the harvesting index was observed as 19,3-37,8 %. The highest value in terms of number of seeds in bean was detected in FLS-225 line and Lusty (Gürbüz) species as 3,67 seeds.