Yerli kıl keçilerinde büyüme hormonu gen polimorfizmi ve büyüme özellikleri ile ilişkisi
Growth hormone gene polymorphisms in native hair goats and its relationship with growth traits
- Tez No: 426812
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CEMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Ziraat, Genetics, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kıl keçilerinde yapılan bu çalışmada, büyüme hormonu geni GH1 ve GH2 bölgeleri bakımından mevcut olan polimorfizmin tanımlanması ve oğlakların büyüme özellikleri bakımından genotipler arası farklılıkların ortaya konması amaçlanmıştır. Analizler Aydın ve Denizli illeri köylerinde bulunan 8 farklı işletmedeki 297 baş Kıl keçisi oğlağında yürütülmüştür. Oğlakların büyüme özelliklerinin genotiplere göre değişimini saptamak üzere doğum ağırlığı, 3.5 ve 5.5 aylık yaşlardaki canlı ağırlıklar ile doğumdan 3.5 ve 5.5 aylık yaşa kadar olan ortalama günlük canlı ağırlık artışları tespit edilmiştir. GH1 ve GH2 gen bölgelerine özgü tasarlanan primer çiftleri ile sırasıyla 422 ve 116 bç'lik PCR ürünleri elde edilmiştir. PCR ile çoğaltılan iki farklı bölgedeki nükleotid polimorfizmini ortaya koymak üzere PCR ürünleri HaeIII enzimiyle kesime tabi tutulmuştur. Enzim kesimi sonrası oluşan PCR-RFLP ürünü DNA bantları jel elektroforezinde boyutlarına göre ayrıştırılıp görüntülenmiştir. Görüntülerden elde edilen genotip verilerinin analizi sonucunda GHI gen bölgesine ait AA, AB ve BB genotiplerinin frekansları sırasıyla 0.19, 0.65 ve 0.16 olarak bulunmuş ve bunun sonucunda A ve B allelerinin frekansları sırasıyla 0.51 ve 0.49 olmuştur. GHII bölgesi bakımından ise belirlenen CC, CD ve DD genotiplerinin frekansları sırasıyla 0.16, 0.68 ve 0.16 olarak bulunmuş, C ve D allelelerinin frekansları ise 0.50 ve 0.50 olarak belirlenmiştir. Oğlak büyüme özelliklerine yönelik yapılan analizlerde ise incelenen iki gen bölgesi için elde edilen genotiplerin büyüme özellikleri üzerinde önemli fark yaratacak bir etkilerinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on Hair goat kids to determine polymorphism for two different region of growth hormone gene (GH1 and GH2) and to determine difference between GH1 and GH2 genotypes for growth traits of kids. Animal material of study consisted of 297 head of kids from 8 farm at villages of Aydın and Denizli provinces. Birth weight, live weight at 3.5 and 5.5 months of age, and average daily gains between birth and 3,5 and 5.5 months of age were recorded for all kids to determine change of growth traits of kids according to genotypes. PCR products of 422 and 116 bp were obtained for GH1 and GH2 regions of GH gene, respectively, by use of spesifically designed primers. Then, both PCR products were digested with same restriction endonucleases enzyme, HaeIII, to determine nucleotide polymorphisms. DNA fragments of PCR-RFLP products obtained from enzyme digestion were separated by gel electrophoresis and visualized. As a result of analysed genotype data that obtained from images, genotype frequencies of 0.19, 0.65 and 0.16 were obtained for AA, AB and BB genotypes of GH1 region and allele frequencies of 0.51 and 0.49 were obtained for A and B alleles, respectively. Genotype frequencies of 0.16, 0.68 and 0.16 were obtained for CC, CD and DD genotypes of GH2 region and allele frequencies of 0.50 and 0.50 were obtained for C and D alleles, respectively. Analysis of growth performances of kids according to GH1 and GH2 genotypes have shown that there are no statistically significant effects of the nucleotide polymorphism at investigated regions of growth hormone gene on growth performances of kids from birth to age of 5.5 months.