Design and application of peptide nanofibers for modulating angiogenesis
Anjiyogenez modülasyonu için peptit nanofiberlerin tasarımı ve uygulanması
- Tez No: 426866
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE BEGÜM TEKİNAY, DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZGÜR GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biochemistry, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Anjiyogenez birçok hastalıkta önem taşımaktadır, bunlardan bazıları diyabetik yara iyileşmesi, kanser ve kornea neovaskularizasyonudur. Anjiyogenez karmaşık biyolojik sistemler tarafından uyarılabilir veya baskılanabilirler. Doğal sistemlerin karmaşıklığını taklit etmek, öngörülebilir özellikleri ve fonksiyonları olan akıllı çok moleküllü mimariler gerektirir. Peptitler özellikle moleküler yapı taşları olarak yer aldıkları çok moleküllü kendiliğinden kuruluma dayalı aşağıdan yukarıya üretimde çekicidirler ve doku mühendisliği ve yenileyici tıp gibi birçok önemli alanda uygulama potansiyeline sahiptirler. Anjiyogenezde peptit-bazlı biyomalzemeler patoloji ve farmakoloji ile ilgili çalışmalarda günümüzde yoğun olarak araştırılan bir konudur. Pepetit-bazlı biyomalzemelerden anjiogenezin eksik olduğu komplikasyonların tedavisinde doğal glikosaminoglikanları taklit ederek yaralanılabilinir. Diyabetik yaralara, yara iyileşmesi sırasında damarlanmanın eksikliği sebep olmaktadır ve anjiyogenezi uyaran peptit nanofiberler bu yaraların tedavisinde umut vaat etmektedir. Anjiyogenezin uyarılmasına ek olarak, peptite dayanan sistemler anjiyogenezin sağlığa zararlı olduğu yerlerde baskılanmasında kullanılabilir. Bilhassa, anti-anjiyogenez özellikli peptit amfifiller ciddi göz hastalıklarından kornea damarlanmasının iyileştirilmesini mümkün kılar. Bu tez anjiyogenik ve anti-anjiyogenik özellikte pay sergileyen peptit nanoyapı tasarımının doğadan esinlenilmiş birleşimsel metotlarını tanımlar. Yüksek bağlanma çekimi için peptit kurgusunun çoklu yönünün önemi ve etkisinin altı çizilmektedir. Ayrıca, in vitro ve in vivo deneylerdeki anjiyogenezle ilgili tedavi edici ajanların etkisi rapor edilmiştir. Diğer bir tartışılan ürün ise yine doğadan esinlenilen, anti-bakteriyel ve benzersiz topografik karakteri olan siyah silikon yüzeydir.
Özet (Çeviri)
Angiogenesis is important in many diseases, such as diabetic wound healing, cancer and corneal neovascularization. Angiogenesis can be induced or inhibited by complex biological systems. Mimicking the complexity in natural systems requires smart supramolecular architectures with predictable properties and functions. Peptides are particularly attractive as molecular building blocks in the bottom-up fabrication of supramolecular structures based on self-assembly and have potential in many important applications in the fields of tissue engineering and regenerative medicine. Peptide-based biomaterials for angiogenesis are currently an intensely investigated topic in pathology and pharmacology related studies. Peptide-based biomaterials can be utilized for the treatment of angiogenesis-deficient complications by mimicking natural glycosaminoglycans. Diabetic ulcerations are largely caused by the lack of vascularization during the wound healing process, and angiogenesis-promoting peptide nanofibers are highly promising for the treatment of these injuries. In addition to the induction of angiogenesis, peptide-based systems can also be used to prevent it in locations where it is detrimental to health. In particular, peptide amphiphiles with anti-angiogenic properties may enable the treatment severe eye diseases, including corneal neovascularization. This thesis describes nature-inspired combinatorial methods for designing peptide nanostructures that display angiogenic and anti-angiogenic functional moieties. The importance of multivalent peptide-constructs for high affinity binding and efficiency will be highlighted. Furthermore, in vitro and in vivo efficiency of angiogenesis related therapeutic agents is reported. Another type of products that will be discussed is black silicon surface that inspired also from nature, utilized for anti-bacterial and unique topographical characteristic.