Türkiye'de paramediklerin vücut mekaniği ve hasta taşıma teknikleri konusundaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi, web tabanlı bir çalışma
Evaluation of the knowledge level of paramedics about body mechanichs and patient transportation techniques in turkey, a web- based study
- Tez No: 426937
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NUR BARAN AKSAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Demografisi ve Epidemiyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Hastane öncesi acil sağlık hizmetleri sırasında vücut mekaniklerine uygun olmayacak şekilde hasta kaldırılması, taşınması veya tıbbi müdahale yapılması hastane öncesi acil sağlık hizmetleri sırasında paramediklerin postürlerini negatif yönde etkileyerek kas-iskelet sistemi yaralanmalarına yol açtığına inanılmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde görev yapan paramediklerin vücut mekaniği ve hasta taşıma teknikleri konusundaki bilgi düzeylerini saptamak, bu bilgi düzeyi ile kas-iskelet sistemi yakınmaları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Paramedik Derneğine üye 1020 mezun paramedikten 412'si (%40,1) katılmıştır. Paramediklere, sosyodemografik özellikleri, kas iskelet sistem ağrısı yaşama ve tanı alma durumları ile vücut mekaniği ve hasta taşıma teknikleri konusunda bilgi düzeyini belirlemeye yönelik 52 soruluk web tabanlı anket uygulanmıştır. Araştırma verisi SPSS 15.0 istatistik paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan paramediklerin yaş ortalaması 26, 3±5,1'dir. Yüzde 56,1'i (n=231) kadın, %43,9'u (n=181) erkektir. Paramediklerin %87,6'sı (n=361) vücut mekaniği ve hasta taşıma teknikleri, %92,2'si (n=380) ise ambulansta bulunan taşıma sedyeleri ile ilgili uygulamalı bir eğitim aldığını belirtmiştir. Vücut mekaniği ve hasta taşıma teknikleri konusunda eğitim alanların %85,3'ü (n=308), eğitim almayanların ise %88,2 'si (n=45) kas-iskelet sistemi yakınması yaşadığını bildirmiştir. Bu sıklıklar ambulansta bulunan taşıma sedyeleri ile ilgili uygulamalı eğitim alanlarda %85,5 'i (n=325), eğitim almayanlarda ise %87,5 (n=28)'tir. Yaşanan kas- iskelet sistemi ağrılarının %78,4'ü (n=323) bel ağrısıdır. Paramediklerin %34,6'sı (n=122) kas iskelet sistem hastalığı tanısı almış, tanı alanların %68,1'ine (n=83) lomber disk hernisi tanısı konmuş ve %83,6'sının (n=102) işe başlayışın 0-5 yıl aralığında tanı aldığı saptanmıştır. Paramediklere işe başlayış oryantasyon eğitimlerinde vücut mekaniği ve hasta taşıma teknikleri eğitimi verilmeli ve bu durumun alışkanlık haline getirilerek meslekte uygulanabilir olması bu meslek grubunda kas-iskelet sistemi yakınmalarının ve hastalıkların azaltılmasında katkı sunacaktır.
Özet (Çeviri)
It is believed that; handling and transportation of patients with inadequate way to body mechanics or improper medical interventions, effect the body posture of the paramedics negatively and cause musculoskelatal injuries during prehospital emergency medicine intervention. In this study, it is aimed to determine the level of knowledge of the paramedics about body mechanics and patient handling techniques, and assess the relationship between this knowledge level with musculoskeletal symptoms in 112 Emergency Medical Services, Turkey. 412 (40.1%) of 1020 graduated Paramedic Association members participated the study. A web-based survey with 52-questions was sent to paramedics to determine the level of knowledge about sociodemographic characteristics, body mechanics, patient transport techniques and presence of musculoskeletal pain and diagnosis of musculoskeletal disease. Survey data were analyzed with SPSS 15.0 statistical software package. The mean age of paramedics was 26,3 ± 5, 1 year. Fifty six point one percent were female, 43,9 %, were male. 87, 6% (n = 361) of the paramedics reported that; they had got training on body mechanics and patient transport techniques and 92, 2 %(n = 380) of them had got training on transport stretchers in the ambulances. Prevalences of musculoskeletal complaints among paramedics who had got training and who had not got training on body mechanics and patient transportation techniques were 85.3% (n=308), and 88.2% (n=45) respectively. The prevalences were 85.5% (n=325) and 87.5% (n=28) among trained and not trained group with respect to practical training about stretchers in ambulances. 78.4% (n=323) of all reported complaints were lomber pain. 34.6%(n=122) of paramedics had a diagnosis of musculoskeletal disease. 68.2% (n=83) of the diagnosis was lomber disk hernia. 83.6% (n=102) reported that diagnosis was put within 0-5 years after starting the job. Implementing a behavioral change via training on body mechanics and patient handling techniques during orientation period early in employment will contribute to reduction in musculoskeletal complaints and disorders in this occupational group.