Kronik periodontitisli ve hipertansif bireylerde serum ve tükürük kartonektin ve prokalsitonin düzeyleri
The levels of cartonectin and procalcitonin in serum and salivary samples of patients with chronic periodontitis and hypertension
  1. Tez No: 426936
  2. Yazar: ÖZLEM ŞAHİN ATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK FATİH ÇANAKÇI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı kronik periodontitisli ve esansiyel hipertansiyonlu hastaların serum ve tükürük örneklerinde kartonektin ve prokalsitonin düzeylerini araştırmak ve sistemik olarak sağlıklı bireylerle karşılaştırmaktır. Materyal ve Metot: Toplam 60 bireyden, her biri 15 katılımcı içerecek şekilde 4 grup oluşturuldu: esansiyel hipertansiyonlu ve kronik periodontitisli bireyler HT+KP+, esansiyel hipertansiyonlu ve periodontal olarak sağlıklı bireyler HT+KP-, sistemik olarak sağlıklı ve kronik periodontitisli bireyler HT-KP+, sistemik ve periodontal olarak sağlıklı bireyler HT-KP- olarak gruplandırıldı. Serum ve tükürük örnekleri alınarak, klinik periodontal ölçümleri kaydedildi. Kartonektin ve prokalsitonin düzeyleri biyokimyasal olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to isvestigate the levels of cartonectin and procalcitonin in serum and salivary samples in patients with chronic periodontitis and essential hypertension and to compared systemically healthy individuals. Material and Method: A total of 60 subjects were into four groups which each were consisted of fifteen subjects. Groups were designed as patients with essential hypertension and chronic periodontitis HT+CP+, periodontally healthy patients with essential hypertension HT+CP-, patients with sysytemically healthy and chronic periodontitis HT-CP+, periodontally and systemically healthy subjects HT-CP-. Serum and salivary samples were obtained, clinical periodontal parameters were recorded. Cartonectin and procalcitonin levels were measured.