Aktif statik germe ve farklı dinlenme aralıklarının izokinetik bacak kuvveti üzerine etkisi
The effect of active static streching and different rest intervals on isocinetic leg strength
  1. Tez No: 426940
  2. Yazar: ADİL SONĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Sağlık Eğitimi, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Health Education, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmanın amacı, aktif sporcularda aktif statik germenin izokinetik bacak kuvveti üzerine etkisini ve bu etkinin dinlenme aralıklarına bağlı olarak değişimini araştırmaktır. Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulundan 19-23 yaş aralığında 38 bayan ve 23 erkek sporcu gönüllü olarak çalışmaya katılmıştır. Deneklere her biri farklı günlerde olmak kaydıyla 4 farklı protokol(a-5 dakikalık hafif koşu, b-5 dakikalık hafif koşu+4 dakikalık aktif statik germe, c-5 dakikalık hafif koşu+4 dakikalık aktif statik germe+5 dakika dinlenme, d-5 dakikalık hafif koşu+4 dakikalık aktif statik germe+15 dakika dinlenme) uygulanmış ve her protokolden sonra İsomed 2000 izokinetik cihazıyla hamstring ve kuadriseps izokinetik kuvvetleri ile hamstring/kuadriseps izokinetik kuvvet oranı değerleri kaydedilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 20 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediğine Shapiro – Wilk testi ile bakılmıştır. Normal dağılım gösteren veriler için; ANOVA testi; normal dağılım göstermeyen veriler için Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki farklılığı ortaya çıkarmak amacıyla Tukey HSD testi uygulanmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p < 0,05 olarak kabul edilmiştir. Analizler sonucunda a-b ve b-d ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar tespit edilmiştir. Sonuç olarak 4 dakikalık aktif statik germenin hem kadınlarda hem de erkeklerde izokinetik bacak kuvvetinde anlamlı düşüşe neden olduğu görülmüştür. Bu düşüşün en fazla b (5 dakikalık hafif koşu+4 dakikalık aktif statik germe) ölçümünden kaynaklandığı ve azalarak ta olsa c ve d ölçümlerinde de devam ettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Goal of the study was to examine the effect of active static stretching on isokinetic leg force in active athletes and variation in this effect with respect to resting intervals. 38 female and 23 male athletes from Gazi University School of Physical Education and Sports volunteered in the study. 4 different protocols on different days were applied to the subjects. The said protocols involved (a) light run for 5 minutes, (b) light run for 5 minutes + active static stretching for 4 minutes, (c) light run for 5 minutes + active static stretching for 4 minutes + rest for 5 minutes and (d) light run for 5 minutes + active static stretching for 4 minutes + rest for 15 minutes. After application of each protocol hamstring and quadriceps isokinetic forces and the ratios hamstring/ quadriceps isokinetic force were recorded by an Isomed 2000 isokinetic device. Statistical analysis of the data acquired during the study was conducted by SPSS 20 software package. Whether the data exhibited a normal distribution was checked by Shapiro – Wilk test. ANOVA test was applied to pieces of data exhibiting normal distribution while Kruskal Wallis test was applied to others. Tukey HSD test was employed to identify differences in variables. Statistical significance level was taken to be p < 0.05. At the end of the analysis statistically significant results were acquired between a-b and c-d measurements. It was noted that 4 minutes of active static stretch resulted in significant decrease of isokinetic leg force in both males and females. It is claimed that decrease was biggest in the protocol b (light run for 5 minutes + active static stretching for 4 minutes) and it was seen in measurements c and d as well, although with less magnitude.