Günübirlik cerrahide ameliyat öncesi hazırlık programının aile ve çocuk üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of family and children's impact of the preoperative preparation program on outpatient surgery
  1. Tez No: 426939
  2. Yazar: KADRİYE BARTIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KILIÇARSLAN TÖRÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Pediatric Surgery, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırma, günübirlik pediatrik cerrahi hastalarında ameliyat öncesi hazırlık programının çocuk ve ebeveynleri üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yarı deneysel olarak15 Temmuz 2014 - 15 Şubat 2015 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin çocuk cerrahisi kliniğinde 73 çocuk ve primer bakım vericisi (Çalışma: 36, Kontrol: 37) ile yürütülmüştür. Veri toplama araçları, Çocuk ve Ailesine İlişkin Veri Toplama Formu, PedsQL Sağlık Bakımı Ebeveyn Memnuniyet Ölçeği (0-100 puan arası, puan arttıkça memnuniyet düzeyi artmaktadır), Durumluluk Kaygı Ölçeği (10-40 puan arası, puan arttıkça kaygı düzeyi artmaktadır), Çocuğun Genel Durumunu Değerlendirme Formu ve çocukların Koppitz İnsan Figürü çizimleridir. Veriler araştırmacı tarafından ameliyat öncesi poliklinik günü ve ameliyat günü toplanmıştır. Ameliyat hazırlık programı çerçevesinde çalışma grubundaki ailelere ve çocuklara ameliyat öncesi işlem hakkında sözlü ve yazılı bilgi verilmiş, çocuklar için terapötik iletişim tekniklerinden bez bebek yöntemi kullanılmış ve danışmanlık hizmeti verilmiştir. Verilerin analizinde ki-kare, Mann-Whitney U testi, Wilcoxon testi kullanılmıştır. Ameliyat hazırlık programı uygulanan çalışma grubundaki ebeveynlerin memnuniyet seviyesi kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir (çalışma=100, kontrol=50; p< 0,05). Çalışma grubundaki ebeveynlerin ameliyat öncesi ve taburculuk sırasında kaygı puanı kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur (p < 0,05). Çalışma grubundaki çocuklarda oral alım süresi, mobilizasyona başlama süresi ve taburculuk süresinin kontrol grubuna göre daha kısa olduğu belirlenmiştir (p < 0,05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted to examine the effects of preoperative preparation programs on children and their parents in pediatric day surgery patients. This study was carried out in pediatric surgery clinic of a university hospital between 15 July 2014 and 15 Feb 2015 as a quasi-experimental design with 73 children and their primary caregivers (Intervention = 36, Control = 37). Data collection tools were Data Collection Form Relating to Children and Family, PedsQL Health Care Parental Satisfaction Scale (between 0-100 points and satisfaction level is proportional to the points), Trait Anxiety Inventory (between 10-40 points and anxiety level is proportional to the points), The Assessment Form of Child's General Situation and the children's Koppitz Human Figure drawings. The data were collected at the prior day of surgery and outpatient surgery day by the researcher. Within the framework of preparatory program, the resarcher has given preoperatively consulting services and verbal and written information about the process to families and children in the intervention group, the cloth baby method of therapeutic communication techniques has been used to children. Chi-square test, Mann-Whitney U test and Wilcoxon test were used for analysis. The satisfaction level of parents in the study group which the surgery preparation program was applied was higher than the control group (intervention = 100, control = 50; p < 0.05). During pre-operative and discharge period, the anxiety scores of parents in the intervention group were significantly lower than the control group (p < 0.05). Oral intake and onset of mobilization time, the discharge time of children in the intervention group was determined to be shorter than the control group (p < 0.05). In addition, the pain levels of children in the intervention group were found to be significantly lower than the levels pain of control group children during the postoperative and discharge (p < 0.05). According to Koppitz, the intervention group's emotion mood was better from control group's on impulsiveness, anxiety, anger on discharge (p < 0.05). The preoperative preparation programs in outpatient pediatric surgery patients were found to have a positive effect on the children and their parents.