Konservatif tedavi veya ANTİ-TNFajan tedavisi alan ankilozan spondilitli hastalarda gastrointestinal yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of concervative treatment or anti-TNF therapy for gastrointestinal quality of life in patients with ankylosing spondilitis
- Tez No: 427008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ankilozan Spondilit (AS) aksiyel iskeleti ve periferik eklemleri etkileyebilen, yapısal ve fonksiyonel bozukluklara neden olan, yaşam kalitesini düşüren, kronik, sistemik, inflamatuvar bir romatolojik hastalıktır. AS hastalarında hem hastalık ile ilişkili olarak gastrointestinal sistemde tespit edilebilen inflamatuvar hadiseler hem de ilaç tedavilerinin yan etkilerinden dolayı çeşitli gastrointestinal yakınmalar görülebilmektedir. Bu çalışmalarda; son yıllarda kullanıma giren ve daha potent biyolojik ilaçlar olan ANTİ-TNF ilaçların hastaların gastrointestinal yaşam kaliteleri üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmaya, Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Romatoloji Polikliniğine başvuran, Modifiye New-York veya ASAS kriterlerini karşılayan 18-60 yaş arası 123 Ankilozan Spondilit tanılı olgu ve kontrol grubu olarak sistemik hastalığı olmayan 51 sağlıklı hastane çalışanı dahil edildi. Yaş, cinsiyet bilgileri yanında, hastalık aktivitesi için BASDAI skorları, fonksiyonel kapasite BASFI skorları ve gastrointestinal yaşam kalitesini değerlendirmek için GIQLI testi skorları hesaplandı. Gastrointestinal yaşam kalite indeksi (Gastro-Intestinal Quality of Life Index-GIQLI) ölçeği, gastrointestinal sistemle ilgili yaşam kalitesini değerlendirmek için kullanılan bir ölçektir. Veri analizi SPSS 17.0 programı (Statistical Package for Social Sciences version 17.0) kullanılarak yapılmıştır. Hasta grubunda 57 kadın (%46.3) 66 erkek (%53.7), kontrol grubunda 25 kadın (%49), 26 erkek (%51) vardı. İki grup arasında yaş ve cinsiyet açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktu. (p>0,05) Hasta grubunda bakılan BASDAI median değeri 4.58±2.28, BASFI median değeri 3.28±2.63, kontrol grubunda bakılan BASDAI median değeri 1.14±1.16, BASFI median değeri 0.2±0.5 idi.
Özet (Çeviri)
Ankylosing Spondylitis (AS) is a chronic systemic inflamatuary rheumatic disease which can affect axial skeleton and peripheral joints, AS can cause structurel and functional disorders, decreasing quality of life. Patients with AS can experience gastrointestinal symptoms due to inflamation incidents in gastrointestinal system caused by AS and drugs used in AS treatments. In this study, we investigated the effect of anti-TNF agents on gastrointestinal symptomes. In this study there was a patient group includes 123 AS diagnosed patients who consulted Pamukkale University department of Internal Medicine- Rheumatology clinic and meets Modified New York criteria were included into study. As a control group were involved in the study 51 employee of Pamukkale University Hospital without any systemic desease. Age, gender, BASDAI score for desease activity level, BASFI score for fonctional capasity and GIQLI score for gastrointestinal life quality are estimated. Gastro-Intestinal Quality of Life Index-GIQLI is a scale for estimating gastrointestinal life quality. SPSS 17.0 (Statistical Package for Social Sciences version 17.0) is used for analysing data. There were 123 patients (57 female %46.3, 66 male (53.7) and 51 healty controls (25 female %49 , 26 male (%51) ) in this study. Age and gender were not statically different between groups (p>0,05). ( BASDAI mean value in patient group were 4.58±2.28, BASFI mean value 3.28±2.63, BASDAI mean value in control group were 1.14±1.16 and BASFI mean value 0.2±0.5.