Periferik arter hastalığında asetilsalisilik asit ve klopidogrel cevapsızlığı
Responsiveness of acetilsalysilic acid and clopidogrel in peripheral arterial disease
  1. Tez No: 267985
  2. Yazar: ELİF COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ YILDIRIM İMREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Aterosklerozun konservatif tedavisinde antitrombositer ilaçlar vazgeçilmez ajanlardır. Günümüzde yapılan çalışmalar ışığında mükemmele yakın klinik sonuçlar ortaya çıktığı rapor edildiği halde, hastalarda ortaya çıkan ikincil kardiyovasküler olaylar bu ajanlara karşı bir cevapsızlığın olabileceği ihtimalini doğurmuştur. Birçoğu, koroner arter hastalığı üzerine yapılan bu cevapsızlık araştırmaları, periferik arter hastalığında da cevapsızlık ihtimalini gündeme getirmekle birlikte periferik arter hastalığını ilgilendiren anti-trombositer cevapsızlığı konusu çok az çalışılmıştır. Bizim amacımız, bu konuda bir prospektif çalışma yaparak konunun kapsamlı bir açıklığa kavuşması için ışık tutmaktır.Bu amaçla, 15/11/2009-15/11/2010 tarihleri arasında periferik damar hastalığı nedeniyle kliniğimize başvuran 65 hasta imzalı onamı alındıktan sonra çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar aspirin ve ya klopidogrel kullanan hastalar ile etkilenen arter lokalizayonuna ve uygulanan ya da uygulanacak olan cerrahi ya / ya da invaziv girişim ve/veya medikal tedavi yaklaşımına göre de sınıflandırılmıştır. Hastalardan alınan kan numuneleri VerifyNow cihazı kullanılarak değerlendirilmiştir. Cihazda ölçülen parametreler aspirin için ARU, klopidogrel için PRU, base ve inhibisyon yüzdesi şeklinde raporlanmıştır. Parametrelerin istatiksel analizi için Chi-square veya Fisher'in kesin Chi-quare testleri kullanılmıştır.65 hastanın 34 'ü aspirin 31 'i klopidogrel kullanmaktaydı. Hastalarda aspirin kullanan grupta E/K:27/7, klopidogrel kullanan grupta E/K:25/6 idi. Ortalama yaş aspirin kullanan grupta 57,94±14,94 iken klopidogrel kullanan grupta 59,16±12,57 idi. Hastaların etkilenen arter lokalizasyonları ve uygulanan tedavi yaklaşımı arasında anlamlı fark bulunamazken, platelet ortalamalarının, ilaç değişikliği yapılan hasta grubunda ilaç değişikliği yapılmayan hasta grubuna göre istatistiksel olarak daha düşük olduğu saptandı (p=0,019) Aspirin kullanan hasta grubunda cevapsızlık % 8,8 , klopidogrel kullanan hasta grubunda cevapsızlık ise % 22,6 oranında tespit edilmiştir.Sonuç olarak aspirin ve klopidogrel arasındaki cevapsızlık oranının anlamlı farklılığının önemli olduğunu düşünmekteyiz. Tüm teknolojik gelişmelere rağmen aspirin günümüzde hala maliyeti düşük, etkinliği büyük olan yegane ilaçtır. Bu etkinliği göstermek için daha geniş serilerde yapılacak çalışmalara ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Anti-thrombocye treatment is the keystoneof atherosclerosis. Despite promising results that have been reported recently, there arose a possibilty of unresponsiveness due to secondary cardiovascular events that had happened in the same patient group. Many studies with regard to coronary artery disease highlighted these issue, but the same status was not studied widely among peripheral artery disease patients.We sought to identify unresponsiveness of these two durgs in a prospective study.Between 15/11/2009-15/11/2010,following informed consent approvel by the patients,65 patients were randomized eitheron clopidogrel or aspirin therapy.Those patients were classified according to their treatment alternativessuch as conservative, surgical or invasive methods. Blood samples were collected in order to evaluate reponsestatus with VerifyNow device. Parameters including ARU ( for aspirin ), PRU( for clopidogrel ), base and inhibition percentage were studied. Chi-square or Fishers Chi-square usedforstatistical parameters. 34 of 65 patients were under clopidogrel. Male female ratio in aspirin group is 27 to 7, clopidogrel group is 25 to 6. Average age in aspirin group is 57,94 +14,94 and 59,16+12,57 in clopidogrel. No statistical significance was found between the effected arterial area and treatment, but plateletes average was found statisticaly significant in medication altered group (p=0,019). Responsiveness in aspirin group is %8,8, and 22,6 in clopidogrel group.In conclusion, we believe the responsiveness between aspirin and clopidogrel is important. Although the technological progrees, aspirin still has low cost and efficiency. Larger series stadies needed to improve this efficiency in the future.