Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi dönem 4-5-6 öğrencilerinde gastroözofageal reflü hastalığı sıklığı
The frequency of the gastroesophageal reflux disease among the 4, 5 and 6th term students of the faculty of Medicine, Cumhuriyet University
  1. Tez No: 427019
  2. Yazar: FEYZA ÇİFTEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE ÖZLEM SAYGILI YÖNEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Haftada en az bir kez retrosternal yanma ve/veya asit regürjitasyonu olarak tanımlanan GÖRH (Gastroözofageal Reflü Hastalığı)'nın batı toplumunda yetişkin nüfusun %4-%20'sini etkilediği düşünülmektedir. Türkiye prevalansı da batı toplumlarına yakındır. Bu çalışmadaki amacımız CÜTF (Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi) Dönem 4-5-6 öğrencilerinde GÖRH'nın sıklığını, semptomların dağılımını ve hastalığın beslenme, sosyo-demografik özellikler vb. ile olan ilişkisini saptamaktır. Araştırmanın örneklemini 2014- 2015 eğitim döneminde CÜTF de öğrenim gören dönem 4-5-6 öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada veriler araştırmacılar tarafından oluşturulan katılımcıların bireysel özelliklerinin tanınması için yaş, cinsiyet, eğitim, medeni durum gibi özelliklerin yer aldığı soru formu, tıbbi öykü durumu ve GÖRH'nı sorgulayıcı reflü anketinin katılımcılar tarafından doldurulması ile elde edilmiştir. Çalışmaya alınan kişilerden 358 kişi anketi eksiksiz olarak doldurmuş ve çalışmaya alınmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin % 53,4'ü erkek (n=191), % 46,6'sı kadın (n=167)'dır. Yaş ortalaması 23,7±1.47 yıl, boy ortalaması 1,68 ±8,06 metre, vücut ağırlıkları ortalaması 68,07±14,18 kg, vücut kitle indeksi ortalaması(VKİ) ise 22,8±2.82 kg/m² olarak bulunmuştur. GÖRH prevalansı % 21,7 (n=78) olarak saptandı. Hastaların % 36,3'ü pirozis ve/veya regurjitasyon yakınmalarıyla daha önce sağlık kurumuna başvurmuştu. GÖRH ile stres, yemekten sonra uzanma, gazlı içecek ve aile de GÖRH bulunma öyküsü arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Ancak, yaş, cinsiyet, medeni durum ile ilişkili saptanmamıştır. CÜTF dönem 4-5-6 öğrencilerinde GÖRH prevalansının Türkiye' de yapılan diğer çalışmaların sonuçlarına ve batı ülkelerindeki sonuçlara yakın ama biraz daha yüksek olduğu görüldü. Katılımcıların tıp fakültesi öğrencisi olması nedeniyle yüksek stres altında olması, düzensiz yaşam tarzı ve dengesiz beslenme alışkanlığı varlığını bu yüksekliğin sebebi olarak düşünmekteyiz. GÖRH nın genel prevelansına, yaş, cinsiyet, ırk, genetik yatkınlık gibi değiştirilemez faktörler ile olan ilişkisi ile, sosyo-ekonomik gelişmişlik, meslek gurpları ve beslenme alışkanlıkları gibi çevresel faktörlerle olan ilişkisi ne yönelik daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
It is believed that about 4 to 20% of the adult population in the Western society is affected by the gastroesophageal reflux disease (GERD), which is defined as retrosternal burning and/or acid regurgitation at least once a week. The prevalence in Turkey is close to that in Western societies. The purpose of the current study was to determine the frequency of the gastroesophageal reflux disease among the 4, 5 and 6th term students of the Faculty of Medicine, Cumhuriyet University, (CUTF) and also the distribution of symptoms and the relation of the disease with nutrition, socio-demographic characteristics, etc. The sample of the study consisted of the 4, 5 and 6th Term Students of the CUTF in the 2014-2015 educational year. Study data were obtained by completion by the participants of a question form which was created by researchers to learn about the individual characteristics of participants including age, sex, education, marital status, etc., also medical histories, and a reflux questionnaire on GERD. Among the participants, 358 individuals fully completed the questionnaire and they were included in the study. 53.4% of the study participants (n=191) were males while 46.6% of them (n=167) were females. The average age was 23,7±1.47 years, the average height was 1,68 ±8,06 meters, the average weight was 68,07±14,18 kg, and the average body mass index was 22,8±2.82 kg/m². The prevalence of the GERD was found to be 21.7% (n=78). Among the patients, 36.6% had previously applied to a health institution with a complaint of pyrosis and/or regurgitation. A significant relationship was found between the GERD and stress, lying following a meal, fizzy drinks and family history (here, I deleted a previous item of getting a GERD diagnosis). However no such relationship was found with age, sex and marital status. It was found that the GERD prevalence among the 4, 5 and 6th Term Students of the CUTF was close to but slightly above than the results obtained in other studies in Turkey and in Western countries. We are of the opinion that the reason for the higher rate was that medical faculty students are under stress and that many of them adopt a disorganized lifestyle and unbalanced nutrition. Further studies are needed on the general prevalence of the GERD, its relationship with such constant factors as age, sex, race, genetic predisposition, etc., also its relationship with such environmental factors as occupational groups and nutrition habits.