Komplikasyonsuz fakoemülsifikasyon cerrahisi sonrası implantasyonu yapılan asferik ve sferik lenslerin görme keskinliği ve kontrast duyarlılık açısından karşılaştırılması randomize çift kör ulusal prospektif çalışma
Contrast sensitivity and the effects on visual acuity were compared in eyes implanted with a spherical and aspheric intraocular lens after uncomplicated phacoemulsification surgery:prospective randomized double-blind national study
- Tez No: 427020
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İLKER TOKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada komplikasyonsuz fakoemülsifikasyon cerrahisi sonrası implantasyonu yapılan monoblok hidrofobik akrilik sferik (Zaraccom Focus Force Ultraflex ) ve monoblok hidrofobik akrilik asferik (Zaraccom Focus Force Aspheric) göziçi lenslerinin fotopik ve mezopik (glareli ve glaresiz) şartlarda kontrast duyarlılık ve görme keskinliği üzerine etkileri karşılaştırıldı. Prospektif olarak planlanan bu çalışmaya, Cumhuriyet Üniversitesi Göz Hastalıkları AD'da 2012-2015 yıllarında komplikasyonsuz fakoemülsifikasyon ve arka kamara bag içine göziçi lensi(GİL) implante edilen toplam 48 hastanın 60 gözü alındı. Her grupta 30'ar göz olacak şekilde randomize olarak iki gruba ayrılda. UF grubuna Zaraccom Focus Force Ultraflex lensi, AS grubuna Zaraccom Focus Force Aspheric (AS) lensi takıldı. Postoperatif l. gün, 1. hafta ve 1. ayda rutin izlem muayeneleri yapıldı. 3. ayda ise en iyi düzeltilmiş görme keskinliği değerleri kaydedildikten sonra tüm hastalara fotopik glareli-glaresiz ve mezopik glareli-glaresiz olmak üzere 1.5, 3, 6, 12 ve 18 cpd de kontrast duyarlılık testleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
In this study, contrast sensitivity and the effects on visual acuity in photopic and mesopic (with and without glare) conditions were compared in eyes implanted with a monoblock hydrophobic acrylic spherical (Zaraccom Focus Force Ultraflex) and monoblock hydrophobic acrylic aspheric (Zaraccom Focus Force Aspheric) intraocular lens after uncomplicated phacoemulsification surgery. In this prospective study, 60 eyes of 48 patients (Group 1:30 eyes UF, Group 2: 30 eyes AS) which has undergone uncomplicated phacoemulsification surgery with implantation of intraocular lens in the posterior chamber between years 2012-2015 at Cumhuriyet University Opthalmology Department. The patients were examined routinely on the first day, first week and first month postoperatively. In third month, best corrected visual acuity values were recorded, after that the contrast sensitivity tests at 1.5, 3, 6, 12 and 18 cpd were applied to all patients, as photopic with glare- without glare and mesopic with glare – without glare.