Yenidoğan ünitemizde indirekt hiperbilüribinemi tanısı ile yatırılan term yenidoğan bebeklerin değerlendirilmesi
Neonates hospitalized to neonatal unit due to indirect hyperbilirubinemia and to determine risk factors for indirect hyperbilirubinemia
  1. Tez No: 427025
  2. Yazar: HİKMET COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BOLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yenidoğan sarılığı yenidoğan döneminde sık karşılaşılan sorunlardan biridir Bu araştırmanın amacı, indirekt hiperbilüribinemi nedeni ile Yenidoğan Ünitesi 'ne yatırılan term yenidoğanların özelliklerini ortaya koymak ve indirekt hiperbilüribinemi açısından risk faktörlerini belirlemektir. İndirekt hiperbilirubinemi tanısı ile 1 Ocak 2009 – 31 Aralık 2014 tarihleri arasında hastaneye yatırılan term yenidoğanlar çalışmaya alındı. Hastaların klinik ve demografik özellikleri, tedavi süreleri, tedavi şekilleri ve risk faktörleri araştırıldı. Çalışma kriterlerlerine uyan 412 bebek değerlendirildi. Hastaların 225' i (54,6%) erkek idi. Hastaların doğum haftası 38,3±1,1 doğum ağırlığı 3031 ±520 g olarak saptandı. Bebeklerin 168'i (%40,8) ailenin ilk çocuğu idi. Vakaların 348' ı (%84,5) yalnızca anne sütü alıyordu. Başvuru zamanı 4,6±2,6 gün, total bilüribin düzeyi 18,6 ±4,7 idi. Hastaların 167 ' inde (%40,5) neden bulunmaz iken, 45 'inde (%10,7) dehidratasyon, 122 ' inde (%29) ABO uyuşmazlığı ve 30 ' unda (%7,1) Rh uyuşmazlığı vardı. Ortalama yatış süresi 3,1±2,2 gün ve fototerapi süresi 44,8±22,8 saat olarak bulundu. 9 hastaya ıntravenöz immünglobülin (IVIG) verildi. 14 hastaya kan değişimi yapıldı. 3 hastaya IVIG verilmesine rağmen kan değişimi yapıldı. Sonuç olarak normal spontan vajınal yol (NVSY) ile doğan bebeklerde sezeryan ile doğan bebeklere göre daha yüksek STB değeri saptandı, doğum ağırlığının 2500 gr' ın altında olması,patolojik tartı kaybı ve yalnızca anne sütü ile beslenmenin bir risk faktörü olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Neonatal hiperbilüribinemia is the most common problem in newborn. The aim of this study was to investigate characteristics of neonates hospitalized to Neonatal Unıt due to indirect hyperbilirubinemia and to determine risk factors for indirect hyperbilirubinemia. All term neonates, hospitalized with a diagnosis of indirect hyperbilirubinemia between 1 January 2009 – 31 December 2014 were included in the study. To evaluate the clinical and demographic features, duration of treatment and risk factors ın term newborns hospitalized with a diagnosıs of indirect hyperbilüribinemia. Four hundred and twenteen neonates, who met the inclusion criteria were evaluated. Two hundred and twenty five (%54,6) neonates were males. The avarage gestational age and birth weight were found to be 38,1±1,0 weeks and 3031 ±520 g respectively. Of the 412 neonates 165 (40,8%) were the first child of the family and 348 (80%) were exclusıvely breast fed. The average postnatal age at adission and total bilirubın level were 4,6 ±2,6 days and 18,6 ± 4,7 mg/dl respectively. In 67 (40,5%) neonates the etiology of hyğerbilüribinemia could not be found. Dehydration was found ın 45 (10,7%), ABO ıncompatability ın 122 (29%) and Rh incompatability ın 30 (7,1%) patients. The avarage length of stay and duratıon of phototherapy were 3,1 ± 2 days and 44,8 ± 22,8 hours respectively. Sixteen patients received IVIG. Exchange transfusion was performed ın 14 patıents. Three patients received IVIG had to be treated with exchane transfusion. Natural childbırth was a risk factor related with hıgh total serum bilüribin levels. Bird weight less than 2500 g,postnatal pathologıcal weıght loss and exlusıve breastfeeding were found to not be the risk faktors related with hıgh total serum bilüribin levels.