Düşük molekül ağırlıklı heparinin sıçan modelinde plasentasyon üzerine etkisinin immünohistokimyasal olarak incelenmesi
Immunohi̇stochemi̇cal research of the effect of hepari̇n on placentati̇on in A rat model
  1. Tez No: 427024
  2. Yazar: GÜLİZAR ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞLAR YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Düşük molekül ağırlıklı heparinler, son yıllarda tromboflakside en çok tercih edilen antikoagülan ilaçlar olarak yerini almaya başlamıştır.Tekrarlayan gebelik kayıplarının etyolojisinde bilinen nedenler arasında önemli bir yer tutan trombofilinin plasental vasküler yatakta mikrotrombüslara neden olarak tekrarlayan gebelik kayıplarına ve preeklampsi,intrauterin gelişme geriliği vb. gebelik komplikasyonlarına neden olduğu düşünülmektedir.Tekrarlayan gebelik kaybı öyküsü olan kadınlarda düşük molekül ağırlıklı heparinlerin tartışmalı olmakla birlikte canlı doğum oranlarında artış sağladığı yapılan bazı çalışmalarda gösterilmiştir,ancak hangi mekanizmalar üzerinden sağladığı konusunda belirsizlikler mevcuttur. Sağlıklı bir gebelik için normal plasental gelişim gerekmektedir.Normal bir plasental gelişim için anjiogenezis ve apoptozisteki kontrol mekanizmalarının dengeli bir şekilde gerçekleşmesi gerekmektedir.Bu amaçla çalışmamızda düşük moleküler ağırlıklı heparinin plasentasyon aşamasında anjiogenezis ve apoptozis üzerindeki etkilerini araştırdık. Çalışmamızda herbir grupta 8 adet olmak üzere 24 sıçan 3 gruba ayrıldı.1.grup; serum fizyolojik grubu,2.grup; enoksaparin 0.4 grubu ve 3.grup; enoksaparin 0.8 grubu idi.Prekonsepsiyonel dönemde tüm gruplardaki sıçanlara başlanan ilaçlar, gebeliğin 15.gününe kadar uygulandı.Daha sonra laparatomi yapılarak uterusları gebelik materyali ile birlikte çıkarıldı. Plasenta-desidual zonu içerecek şekilde plasentalardan alınan dokular VEGF-A ve kaspaz 7 ile immünohistokimyasal olarak boyandı.Her üç grupta desidual ve plasental VEGF-A boyanma skorları yüksek değerlerde bulundu ancak gruplar arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamsız kabul edildi(p>0.05).
Özet (Çeviri)
In the recent years low molecule weight heparins have become the most favored anticoagulant medicine in thrombophlaxis. Thrombophilia, which takes an important place among the known causes in the etiology of recurrent pregnancy loss, is thought to cause pregnancy complications including recurrent pregnancy losses and preeclampsia, intrauterine growth retardation, causing microthrombus in the placental vascular bed. In women with recurrent pregnancy loss history, low molecular weight heparin has been shown to increase live birth rates, but there is still an uncertainty about the mechanisms being used. For a healthy birth, a normal placental development is needed. For a normal placental development, the angiogenesis and the control mechanisms in apoptosis have to occur steadily. For this purpose, we researched the effects of low molecular weight heparin on angiogenesis and apoptosis on placentation stage. 24 rats, 8 in each group, were issued into 3 groups in our study. The first group was the normal saline group, the second the enoxaparin 0.4 group, and the third the enoxaparin 0.8 group. The medicines which were started to be used in the preconceptions period in all the groups, were admitted until the 15th day of pregnancy. Then, the uteri were excised together with the pregnancy material by laparotomy. The tissues which were excised including the placenta decidual zone were immunohistochemically stained with VEGF and Caspase 7. In all the 3 groups, the difference in the stain values between decimal and placental VEGF were not found to be statistically significant (p>0.05).