Cumhuriyet Üniversitesinde eğitim gören tüm asistan ve intern doktorların temel ve ileri yaşam desteği konusunda bilgi düzeyleri
The knowledge level of all studyi̇ng assi̇stans and i̇ntern doctors at Cumhuri̇yet University about the basic and advanced li̇fe support
  1. Tez No: 427055
  2. Yazar: SERKAN KOÇKANAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ HAKAN EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Temel Yaşam Desteği (TYD), havayolu açıklığının sağlanması, yapay olarak devam ettirilmesi ve göğüs basılarını içeren acil tıp uygulamasıdır. Başta sağlık personeli olmak üzere halktan kurtarıcıların da katıldığı bu uygulama birçok kişi tarafından gerçekleştirilir. İleri yaşam desteği ise sağlık personeli tarafından bilinmesi ve uygulanması gerekli bir konudur. Bu çalışmada hastanemiz asistan ve intern doktorların bu konudaki güncel bilgileri değerlendirildi. Temel ve ileri yaşam desteği ile ilgili 40 soruluk anket formu, Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesinde görev alan 357 kişiye uygulandı. Bulgular sayı ve yüzde şeklinde belirtildi.
Özet (Çeviri)
Basic Life Support is an emergency service application of getting the airway open, maintaining this situation artificially and applying chest compressions. This is a practice carried out by many people including especially the health officials and life savers. Advanced Life Support, on the other hand, is a special process that has to be administered only by health care providers. In this study, the current knowledge of assistant and intern doctors of Cumhuriyet University is reviewed. A questionnaire consisting of 40 questions about basic and advanced life support was applied on 357 personnel working at the hospital of Cumhuriyet University. The findings were reported in figures and percentages. While Kruskal Wallis Variance analysis test was used in statistical calculations, chi-square was used in statistical comparisons.